fot. cathopic.com

Rzecznik KEP: Komunia Święta jest prawdziwie Ciałem Chrystusa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Komunia Święta, przyjmowana przez katolików na całym świecie, jest prawdziwie Ciałem Chrystusa. To nie symbol, ale realna obecność Chrystusa pod postacią chleba – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Kiedy Jezus ustanowił Eucharystię, powiedział: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje», dlatego przyjmując Komunię Świętą, słyszymy słowa: «Ciało Chrystusa». Odpowiadamy: «Amen», co z oryginału hebrajskiego oznacza dosłownie: «zgodnie z prawdą». Tak więc wyznajemy realną obecność Chrystusa w Komunii Świętej. Nie jest to wytłumaczalne prawami natury, ale na tym polega wiara ponad miliarda katolików na świecie” – podkreślił rzecznik Episkopatu w informacji przekazanej PAP we wtorek przez biuro prasowe KEP.

 „Każdy ma prawo do swojej oceny, ale brak szacunku do Komunii Świętej, także w debacie publicznej, jest krzywdzący dla osób wierzących i stoi w sprzeczności z poszanowaniem praw człowieka do swobody wyznania. My, jako katolicy, doświadczamy obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, jest na to wiele świadectw” – wskazał rzecznik episkopatu.

Przypomniał również o tysiącach parafii w Polsce, w których często, a niekiedy całą dobę, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. „To miejsca, w których Jezus Chrystus obecny w Hostii udziela niezliczonych łask ludziom zwracającym się do Niego” – podkreślił w komunikacie ks. Rytel-Andrianik.

>>> Bp Solarczyk: komunia z Bogiem daje prawdziwe życie

Ponadto zaznaczył, że zgodnie z mszałem rzymskim, każda osoba dzięki uczestnictwu w liturgii zobowiązuje się do przestrzegania określonych zasad. „Prawo kościelne mówi: przystępujący do Komunii spożywa całą, świętą Hostię, tuż po jej przyjęciu” – dodał ks. Rytel-Andrianik. 

Zobacz także
Wasze komentarze