Zdj poglądowe, Fot. Youtube

Rzeszów: spotkanie kapelanów szpitali przed Światowym Dniem Chorego

Kapelani szpitali i innych placówek medycznych spotkali się 20 stycznia 2023 r. w centrali Caritas Diecezji Rzeszowskiej przed Światowym Dniem Chorego. Obecny na spotkaniu bp Jan Wątroba podziękował kapelanom za służbę chorym i cierpiącym. W spotkaniu uczestniczyło 30 kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów.

Na początku zebrani wysłuchali wystąpienia ks. Władysława Jagustyna, wicedyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który zaprezentował orędzie papieża Franciszka na XXXI Światowy Dzień Chorego pod hasłem „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

Następnie ks. prof. Piotr Morciniec, kierownik Katedry Teologii Moralnej i Etyki Społecznej Uniwersytetu Opolskiego zaprezentował referat pt. „Zaopiekować osobę ludzką – zadania i zagrożenie”. Duchowny mówił m.in. o potrzebie uwzględniania wszystkich potrzeb pacjenta.

>>> Papież: zdrowie to nie dobro luksusowe

„Słyszymy dzisiaj często o godności ludzkiej osoby, o prawach człowieka, natomiast jeśli popatrzymy na przeciętnego człowieka to zaopiekowana jest tylko część jego potrzeb, najczęściej te materialne i emocjonalne. Chciałbym zwrócić uwagę na to, co się nazywa holistyczną opieką – chodzi o objęcie opieką wszystkich wymiarów życia człowieka. Zaczyna się od tego, że człowiek przychodzący do szpitala czy do przychodni traci poczucie bezpieczeństwa – Co zrobić, żeby go troszkę uspokoić, żeby poczuł się pewniej? Potem jest kwestia leczenia. Technicyzacja doprowadziła do tego, że chory jest pozostawiony ze sprzętem, natomiast brakuje mu człowieka. Zamiast medycyny towarzyszenia mamy dzisiaj medycynę działania – lekarz robi, co trzeba w swojej specjalizacji i zostawia pacjenta, bo nie ma dla niego czasu. Tę lukę wypełniają ludzie, którzy przychodzą z sercem, jak wolontariusze, jak kapelani. Oni troszczą się także o wymiar duchowy, religijny, aż po towarzyszenie w umieraniu. Ale to nie koniec opieki. Dodajmy jeszcze doświadczenie straty osoby bliskiej i pomoc w przeżywaniu żałoby” – mówił ks. Morciniec.

fot. PAP/Waldemar Deska

Podczas dyskusji omówiono udział biskupów z Rzeszowa w Światowym Dniu Chorego w ośrodkach na terenie diecezji rzeszowskiej. Biskupi w ciągu kilku dni odwiedzą kilkanaście placówek leczniczych i opiekuńczych. Centralna uroczystość odbędzie się 11 lutego w Sanktuarium Mati Bożej Rzeszowskiej o godz. 9.00.

>>> „Lekarze nie mogli uwierzyć”. Media przypominają cud za wstawiennictwem św. Juana Diego

Obecny na spotkaniu ks. Jacek Kaszycki, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, powiedział, że Światowy Dzień Chorego, to dzień, kiedy zwracamy uwagę nie tylko na chorych ale także na służbę zdrowia. „Ten czas jest także czasem zwrócenia uwagi na ludzi, którzy się opiekują chorymi i cierpiącymi – przyglądamy się wzajemnym relacjom chorych i zdrowych, bo na tym polu powstaje wiele problemów. Często zapominamy, że człowiek chory jest bezradny – trzeba nam, tym wszystkim, którzy czują się zdrowi, wrażliwości, pomocy, a przede wszystkim nie wykluczania, zauważania i pochylania się nad potrzebami chorych” – mówił diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Na zakończenie bp Wątroba podziękował kapelanom za ich służbę na rzecz chorych i cierpiących. „Wasza służba zajmuje szczególne miejsce wśród różnych kapłańskich aktywności – jesteście bardzo blisko osób chorych, cierpiących, niepełnoprawnych, umierających, a przez to blisko cierpiącego Jezusa Chrystusa. To bardzo trudna, wymagająca i odpowiedzialna służba, tym bardziej dziękuję za waszą gorliwość i poświęcenie” – powiedział biskup rzeszowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze