Fot. Nashastudiya – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51359893

Rzym: ukraińska wspólnota cieszy się z papieskiego dnia modlitwy

Z inicjatywy papieża Franciszka dzisiaj jest obchodzony Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Ukraińska wspólnota greckokatolicka w Rzymie będzie obchodzić ten dzień w bazylice Santa Sofia, którą papież Franciszek odwiedził w styczniu 2018 r.

Z okazji Dnia Modlitwy o Pokój na Ukrainie greckokatolicka wspólnota ukraińska w Rzymie odprawi od godz. 18.00 nieszpory w bazylice Santa Sofia na obrzeżach Rzymu, po których nastąpi chwila adoracji eucharystycznej. Wraz z rektorem bazyliki, ks. Marco Jarosławem Semehenem w nabożeństwie będą uczestniczyć przedstawiciele diecezji rzymskiej zajmujący się duszpasterstwem migrantów: bp Benoni Ambarus i ks. Pierpaolo Felicolo.

„Prosimy o pokój dla narodu rosyjskiego”

W komunikacie wydanym z okazji dnia modlitwy bp Ambarus zwraca uwagę, że wspólnota ukraińska w Rzymie składa się głównie z kobiet, które pracują jako opiekunki w stolicy Włoch i które zostawiły na Ukrainie swoje rodziny, mężów i dzieci. „Wszyscy są przerażeni tym, co dzieje się na granicach kraju” – stwierdził hierarcha i dodał: „W ten sposób stawiamy znak duchowej solidarności z ukraińską wspólnotą w Rzymie i znak solidarności z całym narodem ukraińskim. Niech nasze wołanie o pokój dotrze do Boga i do wszystkich ludzi. Każda wojna jest porażką wszystkich”.

Z kolei ks. Semehen w rozmowie z portalem Vatican News wyjaśnia, że „naród ukraiński znajduje się w stanie silnej niepewności, zrozumiałej jako ludzkie uczucie, w lęku, że wybuchnie wojna. Wojna to paskudna rzecz zwłaszcza jeśli pomyślimy, że znajdujemy się w 2022 roku, w geograficznym sercu Europy. Z drugiej strony, właśnie ta troska sprawia, że wzrasta wiara i nadzieja, powierzając to, co się dzieje i to, co może się wydarzyć, w ręce dobrego Boga” – powiedział duchowny i dodał: „Prosimy o pokój nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale także dla narodu rosyjskiego i dla wszystkich, którzy mogą być zaangażowani w konflikt zbrojny”.

„Prawdziwy dom” dla Ukraińców

Ks. Semehen zwrócił też uwagę na ciężką sytuację społeczno-gospodarcza kraju, która stale się pogarsza z powodu kryzysu geopolitycznego. „Wszystko jest ze sobą powiązane i zostało przyspieszone: wojna, która przyniosła niestabilność gospodarczą, zwłaszcza na wschodzie. Do tego musimy również dodać szkody spowodowane pandemią. Dlatego oprócz modlitwy prosimy również o wsparcie ekonomiczne dla ludzi, którzy tak bardzo cierpią” – powiedział rektor bazyliki Santa Sofia.

Jak czytamy w komunikacie rzymskiej diecezji bazylika Santa Sofia jest „prawdziwym domem” dla około 14 tys. Ukraińców w diecezji rzymskiej i 200 tys. w całych Włoszech. Była ona także centrum życia duchowego i religijnego dla wszystkich Ukraińców w diasporze w czasach reżimu sowieckiego, a w szczególności od czasu zlikwidowania Kościoła greckokatolickiego i włączenia go do Kościoła prawosławnego w 1946 roku. Obok bazyliki ukraińska wspólnota greckokatolicka w Rzymie spotyka się także w katedrze świętych Sergiusza i Bakchusa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze