Samotni Europejczycy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi Europy będą rozmawiać w Poznaniu o solidarności na Starym Kontynencie. Poruszą też wątek indywidualizmu w życiu społecznym i prywatnym.

W stolicy Wielkopolski od 13. do 16. wrześnie odbędzie się doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Gospodarzem tego spotkania będzie wiceprzewodniczący tego gremium arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Z biskupami ma spotkać się prezydent Andrzej Duda. 

Tematem obrad biskupów będzie solidarność w Europie. Zdaniem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego ta solidarność jest zagrożona przez – spowodowany odchodzeniem od wiary – indywidualizm.

Zdjęcie: abp Stanisław Gądecki

„Każdy osobno, każdy na swoją rękę, każdy według swojej prawdy, każdy według swojej religii. To wszystko, wydaje mi się, że faktycznie zmierza do takiego modelu, jaki jest obecnie w Szwecji, gdzie 1/3 ludzi żyje tylko w gospodarstwach domowych we dwoje. Reszta jest samotna” – twierdzi arcybiskup Stanisław Gądecki.

Obok solidarności biskupi mają także rozmawiać o wolontariacie. Powodem zaproszenia biskupów Europy do Poznania jest obchodzona w tym roku 1050. rocznica powstania pierwszej diecezji w Polsce. To właśnie archidiecezja poznańska była pierwszą utworzoną na ziemiach polskich. Drugi motyw to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 roku. Jej celem jest koordynowanie współpracy lokalnych Kościołów Europy.

Zobacz także
Wasze komentarze