Samotność: wolność czy więzienie? – rusza nowy cykl spotkań poświęcony teologii ciała
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Samotność – wolność czy więzienie”. Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło rejestrację na te wydarzenia. To początek nowego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” poświęconego teologii ciała według Jana Pawła II. Pierwsza debata odbędzie się 7 marca.
Cykl czterech debat i nawiązujących do nich warsztatów poświęcony będzie sytuacji współczesnego człowieka poddanego presji cywilizacyjnej i szybkim zmianom w sferze stylów życia, obyczajów i moralności. Organizatorzy chcą skupić się na czterech ważnych aspektach ludzkiego bytowania, którymi są: samotność, pełnia, zaufanie oraz nagość. Projekt skierowany jest do wszystkich osób, szczególnie studentów i młodych dorosłych, którym bliska jest proponowana tematyka.
>>> Niewielki procent katolików na świecie wie, że istnieje „teologia ciała” [ROZMOWA]
– W projekcie „Porozmawiajmy o człowieku” dotykamy najbardziej palących współczesnych kwestii moralnych i obyczajowych, jak samotność, budowanie relacji, zaufanie czy cielesność, łącząc perspektywę nauk humanistycznych z podejściem filozoficznym i teologicznym. Chcemy pokazać, że można poważnie i mądrze rozmawiać o człowieku i jego współczesnych bolączkach, dając nadzieję i wskazując drogi wyjścia z problemów. Debatę naukowców łączymy w projekcie z warsztatami, aby całościowo zgłębić poruszane tematy. Chcemy, aby nauka i religia spotkały się w swoim namyśle nad człowiekiem – mówi KAI Bartosz Wieczorek, kierownik Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynator projektu.
Pierwsza debata „Samotność – wolność czy więzienie?”, poświęcona wpływowi samotności na człowieka, odbędzie się w Centrum Myśli Jana Pawła II 7 marca o godz. 18:00 (wstęp wolny). Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów, które będą miały miejsce 12, 21 oraz 26 marca o godzinie 18:00 (rejestracja poprzez formularz na stronie internetowej).
– Tematy, które poruszymy podczas spotkań, dotyczą nas wszystkich, dlatego miały swoje szczególne miejsce w nauczaniu Jana Pawła II, jego teologii ciała. Chcemy przyjrzeć się im z perspektywy życiowej, egzystencjalnej, zakładającej wspólnotę ludzkich przeżyć i doświadczeń – wyjaśnia dr Wieczorek. – Podczas debat zapytamy gości i uczestników o nasze współczesne style życia i wartości, o rolę miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Pragniemy zwrócić uwagę na to, że młodzi ludzie muszą mierzyć się dziś z ogromnym tempem codzienności, presją związaną ze zmianami na rynku pracy, co często trudno pogodzić z wymagającym czasu i wysiłku budowaniem relacji, tworzeniem związku, zakładaniem rodziny – dodaje.
>>> Warszawa: Tydzień Praw Człowieka w Centrum Myśli Jana Pawła II
Opublikowany w sierpniu 2022 r. przez Instytut Pokolenia „Raport o samotności” wskazuje, że 53 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal dwie piąte (39 proc.) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczone, a ponad jedna trzecia Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35 proc.). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46 proc.), w szczególności młodych mężczyzn – 55 proc. mężczyzn do 24. roku życia doświadcza silnego poczucia samotności.
DEBATA „Samotność – wolność czy więzienie?” – 7 MARCA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)
Goście debaty: dr hab. Łukasz Okruszek, prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN; dr hab. Anna Perkowska-Klejman, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej. Prowadzenie: Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.
WARSZTATY – 12, 21, 26 MARCA GODZ. 18:00 (rejestracja poprzez formularz na stronie internetowej)
Prowadzenie: dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II
Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.
Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |