fot. Autorstwa Margarettize – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21665501

Sandomierz: zakończono renowację chóru z XVIII wieku

Zakończyła się renowacja chóru muzycznego z przełomu XVII/XVIII w. bogato zdobionego ornamentyką i figurami św. Piotra i Pawła w zabytkowym kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu.

Prace konserwatorskie w kościele trwały z przerwami od 2019 roku. Renowacja objęła balustradę i szafę organową. Jak informuje Marek Bobiś, główny wykonawca prac, działania konserwatorów były skomplikowane.

Przebieg renowacji

Na początku przeprowadzono tzw. konserwację techniczną. Polegała ona na technicznym wzmocnieniu elementów konstrukcyjnych balustrady chóru muzycznego, sprawdzeniu wytrzymałości belek podtrzymujących drewnianą podłogę chóru oraz instrument muzyczny.

– Były obawy o zły stan zachowania drewna użytego do konstrukcji chóru, ponieważ inne elementy drewniane, głównie ornamenty były mocno osłabione na skutek żerowania szkodników drewna. Na szczęście okazało się, że belki są solidne, wykonane z drewna dębowego. W trakcie prac wymieniona została część podłogi chóru, kilka legarów podtrzymujących oraz praktycznie cała podsufitka chóru z zachowaniem oryginalnych listew dekoracyjnych – dodaje wykonawca.

>>> Ida Nowakowska: rodzina to największa siła

Kolejne prace polegały na rekonstrukcji uszkodzonych fragmentów drewnianej ornamentyki i rzeźb, w tym wykonanie kilku brakujących ornamentów oraz rąk przy figurach św. Piotra i Pawła.

Odsłonięto również pierwotną polichromię chóru, pierwotne srebrzenia i złocenia na ornamentach. Dzięki temu na balustradzie odkryto pod marmurkowym wzorem malowidła przedstawiające postacie grające na instrumentach. Dodatkowo powrócono do pierwotnej ceglanej kolorystyki chóru.

Podczas kolejnego etapu prac dokonano konserwacji elementów polichromowanych chóru. W ich trakcie wykonano konserwację trzech obrazów namalowanych na balustradzie oraz scalono kolorystycznie polichromię chóru do pierwotnego ceglanego koloru.

>>> Czułość. W Ameryce, w Piemoncie i w życiu

– Ostatni etap prac, zakończonych w grudniu zeszłego roku, polegał na konserwacji elementów srebrzonych i złoconych. Nasze działania przebiegały bardzo wolno ze względu na ilość złoconej i srebrzonej dekoracji chóru oraz naśladowanie starych technik złotniczych, wykonania srebrzeń i wielobarwnych laserunków na srebrze – podkreśla wykonawca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze