ŚDM Panama: Polacy na Dniach w Diecezjach u jedynego polskiego misjonarza

Jednym z miejsc, które chcemy zaproponować Polakom na czas Dni w Diecezjach jest prałatura Bocas del Toro, położona na archipelagu na Morzu Karaibskim – zapowiada w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, który przebywa z roboczą wizytą w Panamie.

Jednym z celów wizyty w Panamie delegacji Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) ŚDM w Panamie jest poznanie miejsc, które zostaną zaproponowane Polakom jako miejsce pobytu podczas Dni w Diecezjach. Jednym z nich jest prałatura Bocas del Toro – położona na archipelagu na Morzu Karaibskim, ok. 10h godz. drogi od stolicy Panamy. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, do wyboru przyczynił się fakt, że w Bocas del Toro pracuje obecnie jedyny polski misjonarz w Panamie, ks. Józef Gwóźdź SVD.

– Kolejnym miejscem, które zaproponujemy polskim grupom jest położona ok. 3 godz. drogi od Panamy diecezja Chitré, gdzie każdego roku odbywają się narodowe spotkania młodzieży, gromadzące do 8 tys. uczestników – zapowiada dyrektor KBO ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski.

Dni w Diecezjach poprzedzą tydzień wydarzeń centralnych ŚDM, które odbędą się w stolicy Panamy w dn. 22 – 27 stycznia 2019 r. Pytany o to, czy styczniowy termin będzie stanowił problem dla polskich grup, ks. Parafiniuk podkreśla, że nie należy skupiać się na rozważaniu, czy data jest niedogodna, ale dołożyć starań, by umożliwić Polakom wyjazd w tym terminie.

„Pamiętajmy, że mówimy o spotkaniu Kościoła powszechnego, a nie europejskiego. Do tej pory kilkanaście spotkań odbyło się w terminie wakacji europejskich. Nie możemy być egoistami i myśleć tylko o sobie” – wyjaśnił kapłan.

Podsumowując wrażenia z dotychczasowego pobytu w Panamie, ks. Parafiniuk zwraca uwagę na serdeczność i otwartość Panamczyków.

„Są pełni radości, że ich mały kraj na chwilę stanie się stolicą młodego Kościoła. Ich entuzjazm sprawia, że czujemy się tu bardzo dobrze i mamy wrażenie, że Panamczycy dołożą wszelkich starań, żeby dobrze przygotować to spotkanie” – relacjonuje.

Według dyrektora KBO ŚDM, pomocą w przygotowaniach będą dla gospodarzy doświadczone wywiezione z Polski.

„Rozmawiając z panamską młodzieżą, mamy wrażenie, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie się nie skończyły. Doświadczenie przyjęcia w Polsce, m.in. we Wrocławiu, zostawiły w nich głęboki ślad. Dlatego teraz chcą przyjąć Polaków tak, jak sami zostali przyjęci. I przez różne przypadki odmieniają tu polskie przysłowie „gość w dom, Bóg w dom” – opowiada ks. Parafiniuk.

Polecamy ponad godzinne nagranie z udziałem ks. Józefa Gwoździa SVD, werbisty, jedynego polskiego misjonarza w Panamie, który spotkał się 9 stycznia 2017 r. z łódzkimi studentami. W siedzibie DA „Piątka” opowiadał o doświadczeniu Kościoła w kraju, które organizuje kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Fot. YouTube

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze