Przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina, fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm: po świętach I czytanie projektu „Zatrzymaj aborcję”

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy proponującej wykreślenie tzw. przesłanki eugenicznej z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży odbędzie się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po świętach wielkanocnych.

Posiedzenie zaplanowane jest na dni 15-16 kwietnia, a informację potwierdza porządek obrad zamieszczony na stronach Sejmu. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu musi się odbyć do 12 maja. Wniesiony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, może być procedowany w nowej kadencji parlamentu bez ponownego składania jego treści i podpisów popierających obywateli ze względu na tzw. zasadę dyskontynuacji. Oznacza ona, że takie projekty mogą być omawiane w nowej kadencji parlamentu mimo upływu poprzedniej kadencji, w której zostały wniesione.

Krzysztof Kasprzak i Kaja Godek podczas konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera, fot. PAP/Leszek Szymański


22 listopada 2019 r. projekt otrzymał numer druku sejmowego (nr 36), co oznaczało, że „Zatrzymaj aborcję” musi przejść przez (ponowne) pierwsze czytanie do 12 maja 2020 r. Art. 13 ustawy poświęconej projektom obywatelskim mówi bowiem, że „pierwsze czytanie odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu”.

>>> Przewodniczący Episkopatu: aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

Uzasadnienie złożenia projektu „Zatrzymaj aborcję” i jego treść przedstawi na sali plenarnej Sejmu Kaja Godek, przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. „Zatrzymaj aborcję” jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą zgłoszoną przez komitet inicjatywy ustawodawczej o tej samej nazwie. Projekt został złożony w Sejmie w listopadzie 2017 roku. Jego celem jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na aborcję dzieci, u których stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pod projektem podpisało się 850 tys. Polaków.

fot. pixabay

Przeczytaj też >>> Maciej Kluczka: świadectwa kobiet, które pracowały w klinikach aborcyjnych

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze