wizyta Papieża Franciszka w Abu Zabi miała znaczenie historyczne.

Zdjęcie: Franciszek z wizytą w Emiratach Arabskich, fot. PAP/EPA

Coraz bliżej wizyty Franciszka w Iraku!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Papież Franciszek przyjedzie do Iraku najprawdopodobniej wiosną 2020 r. – powiedział włoskiej agencji SIR kard. Louis Raphaël Sako. Według chaldejskiego patriarchy Babilonu wizyta może objąć nie tylko Bagdad, ale także Nadżaf, Ur i Irbil w Kurdystanie.

„Dzieci Abrahama” i uchodźcy z Równiny Niniwy

Hierarcha wyraził nadzieję, że w zamieszkałym przez szyitów mieście Nadżaf papież podpisze wraz z ich duchowym przywódcą ajatollahem Alim as-Sistanim dokument o braterstwie międzyludzkim, podpisany w lutym w Abu Zabi z sunnickim imamem uniwersytetu Al-Azhar. Z kolei w Ur mogłoby się odbyć spotkanie międzyreligijne „dzieci Abrahama”, zaś w Irbilu – spotkanie z uchodźcami z Równiny Niniwy, wypędzonymi przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Zdjęcie: Irak, Mosul, 2 lata po wyzwoleniu z rąk ISIS, fot. AMMAR SALIH, PAP/EPA.

Za co Irakijczycy cenią papieża?

Kardynał podkreślił, że Franciszek jest „człowiekiem otwartym, poszukującym pokoju i braterstwa. – Wszyscy w Iraku, chrześcijanie i muzułmanie, cenią go za jego prostotę i bliskość. Jego słowa poruszają serca wszystkich, bo są słowami pasterza. Jest człowiekiem, który może przynieść pokój. Wiele milionów muzułmanów śledziło wizytę papieża w Abu Zabi. Tak samo będzie w Iraku – zapewnił patriarcha.

Zdjęcie: Ezechiel, fot. Wikipedia

Papież jak Ezechiel

Jego zdaniem papież przyjedzie jak „nowy Ezechiel, aby otworzyć drzwi do pokojowej przyszłości”. Ezechiel był prorokiem żyjącym w Babilonie, który przemawiał do Żydów wygnanych ze swej ziemi – uchodźców, takich jak dziś iraccy chrześcijanie i przepowiedział odrodzenie. – Mam nadzieję na odrodzenie Iraku i Irakijczyków, modlę się o nowe życie – powiedział kard. Sako.

Oficjalne zaproszenie Irak wystosował w czerwcu tego roku. „Mam zaszczyt oficjalnie zaprosić Waszą Świątobliwość do odwiedzenia Iraku – kolebki cywilizacji i miejsca urodzenia Abrahama” – napisał prezydent Barham Ahmad Salih w liście do Ojca Świętego. To była reakcja na słowa Franciszka, który powiedział, że chce odwiedzić Irak w roku 2020. „Wizyta Waszej Świątobliwości będzie okazją do przypomnienia i uświadomienia Irakowi i światu, że ta ziemia dała ludzkości pierwsze prawa, nawadnianie dla celów rolniczych i dziedzictwo współpracy między ludami o różnych tradycjach wyznaniowych” – jednocześnie przypominano, że w okresie kilkunastu lat od 2003 liczba chrześcijan w Iraku spadła z 1,5 miliona do około 0,5 miliona obecnie.

Zobacz także
Wasze komentarze