Siostra Keller: Bóg także dał nam… komputer

Była siostrą zakonną, ale również pierwszą kobietą w Stanach Zjednoczonych, która uzyskała doktorat w dziedzinie informatyki. Założyła wydział w Clarke College w Dubuque, a nawet osobny program studiów magisterskich dla tych, którzy wierzyli, że informatyka ma w świecie ważną misję do spełnienia. 

Siostra Mary Kenneth Keller miała rację. Już w latach sześćdziesiątych XX w. przewidziała, że powstanie powszechnie dostępna sieć wszystkich komputerów, dzisiaj nazwana Internetem. Jak sama stwierdziła, „informacje są bezużyteczne, jeśli nie są dostępne”. Dzisiaj możemy powiedzieć z całym przekonaniem, że jej odkrycia były pionierskie. Siostra Keller nie tylko wierzyła w Boga, ale miała niezwykle otwarty umysł. Zwróćmy uwagę, że w czasach jej edukacji kobiety rzadko pojawiały się na uniwersytetach. Siostra Keller nie tylko zrewolucjonizowała wiedze o komputerze i jego możliwościach, ale dała podwaliny dziedzinie, bez której dzisiaj trudno było by nam żyć. 

Fot. mohabatnews.com

Mary Kenneth Keller wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Dobroczynności w wieku 18 lat. Gdy po ośmiu latach złożyła śluby wieczyste, dopiero zajęła się swoją edukacją. Trzy lata później miała w ręku licencjat z matematyki, a kolejne dziesięć lat później tytuł podwójnego magistra: fizyki i matematyki. Dwanaście lat później była już pierwszym doktorem informatyki w Ameryce Północnej. Siostra Mary Kenneth Keller była przekonana, że wiedza o możliwościach komputera jest ludziom bardzo potrzebna. Chciała, aby komputer służył ludziom i pomagał im się kształcić i żyć. Mimo iż była kobietą, pozwolono jej pracować w centrum komputerowym w Michigan. Dzięki temu była wśród naukowców, którzy opracowali BASIC – jeden z najprostszych języków programowania. Taka właśnie była misja siostry Keller – każdemu chętnemu umożliwić pisanie jakichkolwiek programów.  

W Zgromadzeniu siostra Keller zajmowała się medytacją, w pracy zaś opracowywaniem algorytmów wraz ze swoimi współpracownikami i studentami. Zresztą stowarzyszenie, jakie założyła (Association of Small Computer Users in Education – Stowarzyszenie Użytkowników Małych Komputerów w Edukacji), działa do dzisiaj. Jego celem jest właśnie dzielenie się wiedzą w dziedzinie informatyki, która ma pomagać innym w procesie edukacji. 

Board photo #ascue16

Opublikowany przez ASCUE na 16 czerwca 2016

 

Dzisiaj można oficjalnie powiedzieć, że siostra Mary Kenneth Keller jest prekursorką najważniejszych odkryć naukowych, ponieważ to również jej wiedza umożliwiła prowadzenie badań z wykorzystaniem komputera, a potem także i Internetu. Choć do dzisiaj obecność kobiet w tej dziedzinie może niektórych dziwić, powstaje coraz więcej inicjatyw i grup zrzeszających kobiety, które właśnie programują.  

Opublikowany przez Women Who Code na 12 marca 2013

 

Wbrew stereotypowej opinii perspektywa kobiet obecnych w całej gałęzi programowania i kodowania jest dziś nie tylko innowacyjna ale może przynieść kolejne, świeże możliwości rozwoju tej dyscypliny.  

Siostra Keller zmarła, mając 71 lat. Jednak pamięć o jej dokonaniach nigdy nie zginie, a kobiety i mężczyźni zajmujący się informatyką na całym świecie są ogromnie wdzięczni za jej dokonania.

Fot. wikipedia

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze