Siostra Keller: Bóg także dał nam… komputer

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Była siostrą zakonną, ale również pierwszą kobietą w Stanach Zjednoczonych, która uzyskała doktorat w dziedzinie informatyki. Założyła wydział w Clarke College w Dubuque, a nawet osobny program studiów magisterskich dla tych, którzy wierzyli, że informatyka ma w świecie ważną misję do spełnienia. 

Siostra Mary Kenneth Keller miała rację. Już w latach sześćdziesiątych XX w. przewidziała, że powstanie powszechnie dostępna sieć wszystkich komputerów, dzisiaj nazwana Internetem. Jak sama stwierdziła, „informacje są bezużyteczne, jeśli nie są dostępne”. Dzisiaj możemy powiedzieć z całym przekonaniem, że jej odkrycia były pionierskie. Siostra Keller nie tylko wierzyła w Boga, ale miała niezwykle otwarty umysł. Zwróćmy uwagę, że w czasach jej edukacji kobiety rzadko pojawiały się na uniwersytetach. Siostra Keller nie tylko zrewolucjonizowała wiedze o komputerze i jego możliwościach, ale dała podwaliny dziedzinie, bez której dzisiaj trudno było by nam żyć. 

Fot. mohabatnews.com

Mary Kenneth Keller wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Dobroczynności w wieku 18 lat. Gdy po ośmiu latach złożyła śluby wieczyste, dopiero zajęła się swoją edukacją. Trzy lata później miała w ręku licencjat z matematyki, a kolejne dziesięć lat później tytuł podwójnego magistra: fizyki i matematyki. Dwanaście lat później była już pierwszym doktorem informatyki w Ameryce Północnej. Siostra Mary Kenneth Keller była przekonana, że wiedza o możliwościach komputera jest ludziom bardzo potrzebna. Chciała, aby komputer służył ludziom i pomagał im się kształcić i żyć. Mimo iż była kobietą, pozwolono jej pracować w centrum komputerowym w Michigan. Dzięki temu była wśród naukowców, którzy opracowali BASIC – jeden z najprostszych języków programowania. Taka właśnie była misja siostry Keller – każdemu chętnemu umożliwić pisanie jakichkolwiek programów.  

W Zgromadzeniu siostra Keller zajmowała się medytacją, w pracy zaś opracowywaniem algorytmów wraz ze swoimi współpracownikami i studentami. Zresztą stowarzyszenie, jakie założyła (Association of Small Computer Users in Education – Stowarzyszenie Użytkowników Małych Komputerów w Edukacji), działa do dzisiaj. Jego celem jest właśnie dzielenie się wiedzą w dziedzinie informatyki, która ma pomagać innym w procesie edukacji. 

Board photo #ascue16

Opublikowany przez ASCUE na 16 czerwca 2016

 

Dzisiaj można oficjalnie powiedzieć, że siostra Mary Kenneth Keller jest prekursorką najważniejszych odkryć naukowych, ponieważ to również jej wiedza umożliwiła prowadzenie badań z wykorzystaniem komputera, a potem także i Internetu. Choć do dzisiaj obecność kobiet w tej dziedzinie może niektórych dziwić, powstaje coraz więcej inicjatyw i grup zrzeszających kobiety, które właśnie programują.  

Opublikowany przez Women Who Code na 12 marca 2013

 

Wbrew stereotypowej opinii perspektywa kobiet obecnych w całej gałęzi programowania i kodowania jest dziś nie tylko innowacyjna ale może przynieść kolejne, świeże możliwości rozwoju tej dyscypliny.  

Siostra Keller zmarła, mając 71 lat. Jednak pamięć o jej dokonaniach nigdy nie zginie, a kobiety i mężczyźni zajmujący się informatyką na całym świecie są ogromnie wdzięczni za jej dokonania.

Fot. wikipedia

Siostra Keller: Bóg także dał nam… komputer
6 (100%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze