Siostra Maria Cäcilia Autsch – „Anioł Auschwitz”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek polecił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ogłoszenie heroiczności cnót służebnicy Bożej siostry Angeli Marii Cecylii Autsch, niemieckiej zakonnicy ze zgromadzenia Trynitarek z Walencji, która zginęła w 1944 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Przez współwięźniów nazywana była „Aniołem Auschwitz”.

Urodziła się 26 marca 1900 r. w Röllecken w Westfalii jako Maria Cäcilia Autsch. W 1933 r. wstąpiła do zgromadzenia Trynitarek z Walencji w klasztorze w Mötz w Tyrolu. Przybrała imię Angeli Marii od Najświętszego Serca Jezusowego. Po aneksji Austrii przez nazistowskie Niemcy w 1938 r. została poddana ostrym represjom. Reprezentując chorą przełożoną, sprzeciwiła się próbom wywłaszczenia klasztoru, a Hitlera nazywała „plagą Europy”.

To był wystarczający powód dla nazistów, by ją aresztować 12 sierpnia 1940 r. za „obrazę führera” i „działania przeciwko siłom zbrojnym”. Była jedną z pierwszych sióstr zakonnych, które znalazły się w kobiecym obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. W 1942 r. została przewieziona do obozu zagłady w Auschwitz.

Mimo nieludzkich warunków siostra Angela starała się, aby jej „wiara i zakonna duchowość stała się rzeczywistością wyzwalającej miłości”. Ryzykując życiem, wykorzystywała swoją pracę w obozowym szpitalu, aby potajemnie rozprowadzać lekarstwa wśród najbardziej potrzebujących. Później, będąc odpowiedzialną za podział racji żywnościowych i pralnię, starała się chronić bezbronne kobiety od największych upokorzeń, zapewniając im wodę, mydło i czyste ubrania.

Siostra Angela zmarła na atak serca 23 grudnia 1944 r. Jej ciało spalono w krematorium w Auschwitz. Ocaleni nazwali ją „Aniołem Auschwitz”, dzięki któremu „pośród strasznej nędzy wyrosła wyspa czułości i przyjaźni”.

Jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym prowadzony przez archidiecezję wiedeńską rozpoczął się w 1990 r., a zakończył w 1996 r. Akta procesowe zostały przesłane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Zobacz także
Wasze komentarze