fot. arch. Shanil Jayawardena OMI

Ślady oblackie pośród 167 zamordowanych „Świadków wiary” na Sri Lance

167 katolików zabitych w zamachach na kościoły na Sri Lance w Wielkanoc 2019 roku, zostanie wpisanych do „Katalogu Świadków wiary XXI wieku”. Wśród męczenników jest Rochana Rathnayake – córka Rajithy z oblackiego stowarzyszenia świeckich. Oba kościoły katolickie, które zostały dotknięte zamachami są byłymi parafiami oblackimi.

W niedzielę 4 maja 2025 roku Watykan ogłosił, że 167 katolików, ofiar zamachów z 2019 roku, zostanie wpisanych do „Katalogu Świadków wiary XXI wieku”, przygotowanego przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych. Ofiary zginęły z powodu „nienawiści do wiary” – co Kościół uznaje za znak męczeństwa. Oprócz katolików upamiętniono również siedmioro wyznawców innych religii. W zamachach śmierć poniosło ponad 260 osób. Kościół nie ustaje w żądaniu pełnego wyjaśnienia tej tragedii. Nowy prezydent Sri Lanki zapowiedział wznowienie śledztwa.

>>> Sąd na Sri Lance uniewinnił dwie osoby aresztowane w związku z zamachami. Kardynał rozczarowany

Zdjęcie: pogrzeb ofiar zamachów na Sri Lance, fot. EPA/M.A. PUSHPA KUMARA

Wśród 167 „Świadków wiary” – ofiar ataków bombowych z Niedzieli Wielkanocnej – znajduje się osoba związana ze środowiskiem oblatów. To Rochana Rathnayake, córka Rajithy Rathnayake, byłego kleryka Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, obecnie aktywnego członka Stowarzyszenia Byłych Kleryków Oblatów (Oblate Ex-seminarians’ Association) – w Prowincji Kolombo traktowane jest ono jako oblackie stowarzyszenie świeckich.

>>> Sri Lanka: biskupi domagają się prawdy o zamachach z 2019 roku

Rochana Rathnayake zginęła w kościele św. Sebastiana w Katuwapitiya w Negombo. W Niedzielę Wielkanocną, 21 kwietnia 2019 roku, uczestniczyła tam w liturgii razem ze swoim ojcem, Rajithą, który cudem przeżył eksplozję. – Byli razem w kościele, ale w jakiś sposób życie mojego przyjaciela zostało ocalone, a jego córka zginęła na miejscu – relacjonuje o. Shanil Jayawardena OMI, współbrat z Prowincji Kolombo.

Zamachy wielkanocne z 2019 roku, które dotknęły kościoły katolickie w Negombo i Kolombo, pozostawiły trwały ślad nie tylko w historii Sri Lanki, ale i w sercach oblatów. Oba zaatakowane kościoły – św. Sebastiana w Katuwapitiya oraz sanktuarium św. Antoniego w Kochchikade – były niegdyś prowadzone przez misjonarzy oblatów, choć obecnie pieczę nad nimi sprawują inne wspólnoty.

Galeria (2 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze