fot. Autorstwa Pudelek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2983570

Słowacja: 400 tys. pielgrzymów przybyło do sanktuarium w Lewoczy

Największa coroczna słowacka pielgrzymka w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zgromadziła na Mariańskiej Górze w Lewoczy około 400 tys. wiernych. Jej tegorocznym hasłem były słowa: „Miłość w rodzinie jako powołanie i droga do świętości”.

Sanktuarium w Lewoczy, na wznoszącej się ponad miastem Mariańskiej Górze, jest tradycyjnym miejscem licznych pielgrzymek Słowaków. Każdego roku w pierwszych dniach lipca przybywają do niego setki tysięcy pielgrzymów. Obok Lourdes, Fatimy, Częstochowy, Loreto i Mariazell, Lewocza należy do najważniejszych sanktuariów maryjnych Europy.

Tydzień pielgrzymkowy rozpoczął się w niedzielę, 26 czerwca, i był połączony z diecezjalnym Dniem Rodziny, który był kontynuacją X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie. Jednocześnie obchodzono 100-lecie poświęcenia neogotyckiego kościoła pielgrzymkowego przez biskupa spiskiego Jána Vojtaššáka, ofiarę prześladowań komunistycznych, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1996 roku.

>>> Obchody rocznicy cudu lubelskiego [GALERIA]

fot. Autorstwa Semu – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6531489

Historia sanktuarium

Położona we wschodniej Słowacji Lewocza, obok Sastina i Marianki, należy do najważniejszych sanktuariów maryjnych tego kraju, jest też jednym z najbardziej znanych sanktuariów Europy Środkowej. Wielowiekowa tradycja sanktuarium sięga czasów węgierskiego króla Beli IV, a więc XIII wieku. Po zawładnięciu przez wojska mongolskie kraj został spustoszony, zginęła prawie połowa mieszkańców. Ludzie, którym udało się ujść z życiem, zawieszali w lasach na drzewach obrazy Matki Bożej. Z czasem powstało tu sanktuarium maryjne.

W 1470 r. na miejscu pierwszej kaplicy pielgrzymkowej w lesie zbudowano niewielki kościół gotycki. Czczono w nim figurkę Matki Bożej, która do dziś pozostaje centralnym symbolem sanktuarium w Lewoczy. W późniejszych latach w mieście powstawały cenne dzieła sztuki sakralnej, jak np. monumentalny, rzeźbiony w drewnie ołtarz gotycki mistrza Pawła z Lewoczy. Ołtarz w kościele św. Jakuba ma 18,6 m. wysokości i jest najwyższym ołtarzem gotyckim na świecie.

>>> Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Z biegiem lat na Górze Mariańskiej powstawały kolejne kościoły, które potem burzono.

Obecna świątynia w stylu neogotyckim pochodzi z lat 20. W 1984 roku papież Jan Paweł II podniósł ją do godności bazyliki. Lewocza nie straciła swego znaczenia również w czasach komunistycznych. Mimo różnorodnych szykan administracyjnych narzucanych przez władze, mimo wstrzymania komunikacji, rzesze pielgrzymów dostawały się do sanktuarium. Najsilniejszy napływ pielgrzymów odnotowano w latach 80., kiedy na Mariańską Górę przybywało nawet 250 tys. pątników. Lewocza ma bowiem nie tylko znaczenie kościelne, lecz także narodowe, gdyż w pierwszej połowie XIX w. Spisz stanowił centrum słowackiego ruchu niepodległościowego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze