Śluby wieczyste w Obrze

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzisiaj, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – klerycy w Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze, po kilku latach formacji składają swoją wieczystą profesję czyli śluby wieczyste. Dla każdego oblata jest to szczególny dzień, bowiem jest to rocznica własnego ślubowania. 

Śluby wieczyste decydują, by do śmierci trwać w: czystości, ubóstwie, posłuszeństwie i wytrwałości. Oblaci otrzymują osobisty misyjny krzyż, który stanowi trzon tożsamości oblackiej, a także księgę Konstytucji i Reguł Zgromadzenia, która zawiera charyzmat i misję jaką przekazał swoim braciom o. Eugeniusz De Mazenod. Młodzi zakonnicy oddani pod opiekę Niepokalanej, podczas uroczystości przyjmują także szkaplerz.

W tym roku śluby wieczyste złożą: Vadim Dorosh, Piotr Lichaczewski, Daniel Ziółkowski, Cezary Klocek i Marcin Dyrda.

Zdjęcie ilustracyjne / fot. facebook.com/pg/seminariumomi

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda w 1816 r. w Aix-en-Provence. Obecnie liczy ono 3776 zakonników, w tym 470 w Polsce, zakonnicy są obecni także w 50 polskich delegaturach zagranicznych; we Francji, na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi, w Turkmenistanie, na Madagaskarze, w Kamerunie i Skandynawii. Dom prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne są: w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu – nowicjat i postulat dla braci zakonnych. Oblaci Maryi Niepokalanej są Zgromadzeniem misyjnym. Głównym celem oblatów jest głoszenie Ewangelii najbardziej opuszczonym. Tradycyjnie pierwsze miejsce w ich apostolstwie zajmuje głoszenie misji. Wydają również dwumiesięcznik „Misyjne Drogi”, prezentujący pracę ewangelizacyjną. Zobowiązani do propagowania czci i nabożeństwa do Matki Bożej, oblaci opiekują się na całym świecie sanktuariami maryjnymi. Współcześnie zakonnicy głoszą Ewangelię także wśród emigrantów, ludzi „marginesu”, narkomanów, uzależnionych i opuszczonych.

Fot. ilustracyjne: facebook.com/pg/seminariumomi / źródło: oblaci.pl

Zobacz także
Wasze komentarze