arcybiskupi biskupi

fot. Kancelaria Senatu, flickr

Warszawa: w sobotę dzień otwarty w Domu Arcybiskupów

W sobotę, z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia, odbędzie się dzień otwarty w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W niedostępnym zazwyczaj dla zwiedzających pałacu będzie można obejrzeć pomieszczenia, w których prymas Wyszyński mieszkał i pracował.

Jak poinformowało PAP biuro Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, które jest organizatorem tej inicjatywy, zwiedzający pałac zobaczą osobiste przedmioty prymasa Wyszyńskiego z okresu uwięzienia w latach 1953-1956, m.in. brewiarz, z którego modlił się w Komańczy.

Specjalnie na tę okazję przygotowana została wystawa fotograficzna ukazująca nieznane momenty z dziejów pałacu. Zdjęcia udostępniło Narodowe Archiwum Cyfrowe. Przewodnicy muzealni oprowadzać będą w języku polskim, a także po angielsku, hiszpańsku, arabsku, chorwacku i serbsku. Muzeum zaprasza w godzinach 10-15.

Wszyscy goście otrzymają pamiątkowy folder z treścią listu do wiernych napisanego przez prymasa Wyszyńskiego w dniu powrotu do Warszawy, 28 października 1956 r. W liście tym prymas Wyszyński napisał m.in.: „Boski nauczyciel prawdy dał nam wskazania, by przyłożywszy rękę do pługa, nie oglądać się wstecz. Idziemy więc naprzód całą duszą! Droga, przez którą przeszedł Kościół i naród, była cięższa i bolesna. Ale przebrnęliśmy przez nią w cierpliwości. Raz jeszcze okazała się wysoka kultura duchowa narodu, bohaterska miłość prawdy i wolności, łaknienie wyższej sprawiedliwości i chrześcijańskiej czci dla człowieka. Te wielkie moce nakazały szukanie dróg pełniej odpowiadających kulturze narodu polskiego”.

Prymas Wyszyński przebywał w areszcie przez trzy lata. Uwięziony został 25 września 1953 r., a uwolniony – 28 października 1956 r. W tym czasie przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach. Mieszkał w bardzo trudnych warunkach i niemal zupełnej izolacji, podsłuchiwany i inwigilowany.

Przyczyną aresztowania prymasa było narastające napięcie między Kościołem a ludową władzą. Przysłowiowym „gwoździem do trumny” okazał się list biskupów polskich z 8 maja 1953 r., w którym biskupi pisali: „Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!”. Autorem tych słów był prymas Wyszyński.

Czas uwięzienia zaowocował inicjatywami duszpasterskimi. W tym czasie powstał m.in. tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu i Wielkiej Nowenny.

fot. Kancelaria Senatu, flickr

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze