fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Franciszek: jesteśmy wezwani do bycia wsparciem dla cierpiących

Marzymy o siostrzanych religiach i bratnich narodach! Religiach siostrzanych, które pomagają narodom być braćmi w pokoju, pojednanymi opiekunami wspólnego domu stworzenia – mówił papież Franciszek podczas spotkania modlitewnego przedstawicieli religii świata, zorganizowanego przez Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio) w Rzymie. Jest to kontynuacja historycznej modlitwy reprezentantów religii o pokój, która odbyła się w Asyżu 27 października 1986 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II.

W tym roku spotkanie trwało 6-7 października, obejmując debaty i modlitwę o pokój, odbywającą się pod Koloseum. Temat spotkania brzmiał: „Popoli fratelli, terra futura” (Bratnie narody, ziemia przyszłości).

Spotkanie ponad podziałami

W kończącej spotkanie modlitwie wzięli udział m.in.: papież Franciszek, prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, wielki imam sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed el-Tayeb, który w 2019 roku podpisał razem z papieżem w Abu Zabi wspólną deklarację o braterstwie między ludźmi, a także ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel.

>>> Papież Franciszek i Angela Merkel wspólnie pomodlą się o pokój

Przedstawiciele religii modlili się o pokój najpierw osobno, w różnych miejscach, zgodnie z własną tradycją. Chrześcijanie zgromadzili się przy Koloseum na modlitwie ekumenicznej, pod przewodnictwem papieża Franciszka i patriarchy Bartłomieja. Homilię wygłosił ormiański katolikos Karekin II.

Modlitwa chrześcijan zakończyła się wspólnym odmówieniem modlitwy „Ojcze nasz” i słowami błogosławieństwa wypowiedzianymi kolejno przez przedstawicieli różnych wyznań.

Następnie przedstawiciele różnych religii zgromadzili się naprzeciwko Łuku Konstantyna na wspólnej ceremonii kończącej spotkanie. Rozpoczął ją założyciel Wspólnoty św. Idziego Andrea Riccardi. Podkreślił, że problemy ludzkości trzeba rozwiązywać „wspólnie i globalnie”. Zaznaczył, że wojna nigdy nie jest rozwiązaniem. Zwrócił uwagę, że w obliczu zauważalnego poczucia bezsilności, prowadzącego do obojętności, religie przypominają, że postępowanie każdego człowieka się liczy, nie jest obojętne dla ocalenia własnego, innych i Ziemi. Wezwał do budowania nowego świata ze wszystkimi, szczególnie zaś z ubogimi i z młodzieżą.

Głos zabrała także kanclerz Angela Merkel. Wskazała, że ze świadomością, iż ludzkość jest jedna możemy przeżywać różnice między nami. Ludzkość jest wspólnotą mająca to samo przeznaczenie. Potrzebny jest dialog pełen szacunku i otwartości nie tylko między instytucjami, ale także religiami i obywatelami między sobą, powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Następnie przesłania pokoju wygłosili dwaj przedstawiciele religii. Muzułmanin Ahmed el-Tayeb apelował o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek przeciw COVID-19, których pozbawione są całe populacje. W Afryce zaszczepiono tylko 2-3 proc. ludności, podczas gdy gdzie indziej połowa, a nawet trzy czwarte mieszkańców „otrzymały prawo do życia dzięki dostępności szczepionki”.

Papież: nie można ulegać pochlebstwom władzy światowej

Jako przedstawiciele religii jesteśmy wezwani do nie ulegania pochlebstwom władzy światowej, lecz bycia głosem osób pozbawionych głosu, wsparciem dla cierpiących, obrońcami uciśnionych, ofiar nienawiści, odrzuconych przez ludzi na ziemi, ale cennych przed Tym, który mieszka w niebie – przekonywał papież Franciszek w końcowym przemówieniu.

Prosił o powściągnięcie w każdej tradycji religijnej pokusy fundamentalistycznej, wszelkiego szkalowania, dążącego do uczynienia z naszego brata nieprzyjaciela.

>>> „Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść” – modlitwa św. Franciszka z Asyżu

Zauważył, że marzenie o pokoju łączy się z marzeniem o przyszłej ziemi. Chodzi o „zaangażowanie na rzecz troski o stworzenie, o wspólny dom, który pozostawimy młodym”. Powołując się na prawosławnego patriarchę Bartłomieja podkreślił, że „zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnią przeciw nam samym i grzechem przeciw Bogu”.

Następnie minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich ofiar wojen, po czym odczytano przesłanie pokoju, będące rezultatem dwudniowego spotkania. Głosi ono, że religie mogą budować pokój o do niego wychowywać. Nie mogą być wykorzystywane do wojny. – Tylko pokój jest święty. Niech nikt nie używa imienia Boga, by błogosławić terror i przemoc – napisali uczestnicy spotkania.

Przedstawiciele religii wręczyli przesłanie dzieciom, a te zaniosły je innym uczestnikom wydarzenia.

Na zakończenie, na wezwanie patriarchy Bartłomieja, wszyscy przekazali sobie znak pokoju.

Galeria (1 zdjęcie)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze