Taize Wrocław

Obrazek poglądowy/fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Spotkanie Taizé w Rostocku: medytacje biblijne byłego prezydenta Joachima Gaucka

Na trwającym w Rostocku Europejskim Spotkaniu Młodzieży, organizowanym przez Wspólnotę z Taizé, były prezydent Niemiec Joachim Gauck wezwał do zaangażowania społecznego.

„Nie mamy pojęcia, ile możemy znaczyć dla innych” – powiedział dziś podczas medytacji biblijnej na terenach targowych HanseMesse, gdzie odbywają się spotkania. Gauck podkreślił, co pomagało mu żyć i działać w miarę swobodnie. „Jestem człowiekiem, który uciekł z ciemności”, dodał nawiązując do własnej historii.

>>> Brat Alois w Rostocku: trzeba łączyć modlitwę z czynieniem sprawiedliwości

Joachim Gauck

W ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej Gauck był pastorem ewangelickim w Rostocku. W latach 1990–2000 był prezesem Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi. Nazwisko Gaucka stało się synonimem rozliczeń z komunizmem, a stworzony przez niego urząd, zwany potocznie Urzędem Gaucka – wzorem dla podobnych instytucji w Europie Środkowej. Od 18 marca 2012 do 18 marca 2017 był prezydentem Republiki Federalnej Niemiec.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck złożył kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 (2016)/Fot. PAP/Adam Warżawa

Podczas wcześniejszej rozmowy z dziennikarzami nawiązując do wojny w Ukrainie Gauck opowiedział się za wyraźnym nazwaniem rosyjskiego agresora. Przyznał, że ma trudności z politycznym pacyfizmem. „Polityka pacyfizmu, która nie ma odwagi opowiedzieć się po żadnej ze stron, nawet gdy ofiary i sprawcy są dość wyraźnie rozpoznawalni, jest dla mnie etycznie niezrozumiała – zresztą religijnie też nie”. Dlatego opowiada się za „silnym wsparciem” dla napadniętej ofiary i uważa, że „jednak można zrobić więcej”.

Ekumeniczna Wspólnota z Taizé

Ekumeniczna Wspólnota z Taizé we francuskiej Burgundii, od 1978 roku zaprasza młodych ludzi na europejskie spotkania młodzieży na przełomie roku. Uczestniczyło w nich czasem nawet 100 tys. osób. Również w tym roku w Rostoku i okolicach 5 tys. młodych ludzi spotyka się na wspólnych śpiewach, modlitwach, medytacjach, warsztatach i nabożeństwach. Poprzednie Europejskie Spotkanie Młodych w Niemczech odbyło się w 2011 roku w Berlinie z udziałem około 28 tys. uczestników.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze