Spycimierz: tradycje Bożego Ciała z kwietnymi dywanami trafią na listę UNESCO?

Od ponad 200 lat w Spycimierzu istnieje tradycja układania kwietnych dywanów na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tradycja ta ma szansę być pierwszym polskim projektem wpisanym na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. 14 lutego 2018 r. minister kultury Piotr Gliński wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i dotychczasowego proboszcza parafii ks. Wojciecha Kaźmierczaka.

Dla stowarzyszenia jest to pierwszy etap podejmowanych działań. Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” wraz z włoskimi stowarzyszeniami kwiatowymi „Infioritalia” przy poparciu burmistrza gminy Uniejów Józefa Kaczmarka rozpoczęło intensywne starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO.

Oficjalnie działanie to zostało potwierdzone na walnym zebraniu „Infioritalia” w Rieti we Włoszech, w którym uczestniczyli przedstawiciele Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i gminy Uniejów z jej burmistrzem.
 
Spycimierz, ze swoimi kwietnymi dywanami, może przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na światowej liście materialnych skarbów jest tylko 15 pozycji z Polski, listę dziedzictwa niematerialnego ma szansę otworzyć Spycimierz.

Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody Bożego Ciała. „Spycimierski dywan kwiatowy” liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność spycimierskiej parafii liczącą niewiele ponad 600 osób.

Każdego roku do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Polski. Przez tę małą miejscowość w dzień Bożego Ciała potrafi przewinąć się nawet 40 tysięcy osób.

Przygotowanie trasy procesji Bożego Ciała  jest bardzo pracochłonne, rozpoczyna się już kilka dni przed uroczystością zbieraniem kwiatów z pól, łąk i ogrodów. Układanie dywanów rozpoczyna się w samą uroczystość, w czwartek ok. godziny 10.

fot: wwwparafiaspycimierz.org.pl
wideo: YouTube/siewie.tv Sieradzkie Wieści

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze