Strefa Gazy: kilku dziennikarzy rannych w izraelskim ataku na obóz dla uchodźców
Kilku dziennikarzy, w tym przedstawiciele tureckiego publicznego nadawcy TRT, zostało w piątek rannych w ataku izraelskich czołgów na obóz dla uchodźców Nusajrat w centralnej części Strefy Gazy; jeden z reporterów stracił nogę – poinformowała amerykańska stacja CNN.
TRT oskarżyła siły zbrojne Izraela o dokonanie „ataku z premedytacją” na grupę dziennikarzy. W ocenie tego medium pracownicy tureckiego nadawcy wyraźnie odróżniali się od pozostałych osób, ponieważ mieli na sobie dobrze widoczne kamizelki z napisem „Press”. Podobne doniesienia przekazał w rozmowie z CNN Sami Szehada, arabski operator kamery stacji TRT, który stracił nogę w wyniku ostrzału, a następnie został przewieziony na operację do szpitala. „Nagrywaliśmy w bezpiecznym miejscu. (…) Było oczywiste, że jestem cywilem i dziennikarzem. Staliśmy się celem” – relacjonował Szehada.
>>> Rzecznik niemieckiego MSZ: atak na konwój w Gazie stawia armię Izraela w złym świetle
„Potępiamy izraelski atak w Strefie Gazy na grupę dziennikarzy noszących oznaczenia prasy. Na skutek (tego ostrzału) operator kamery Sami Szehada, (pracujący dla) tureckiego nadawcy TRT World, stracił nogę. Lekceważenie przez izraelską armię oznaczeń prasy – zarówno po 7 października (dniu ataku palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael w 2023 roku, co zapoczątkowało wojnę w Strefie Gazy – PAP), jak też przed tą datą – zagraża życiu dziennikarzy. Ten incydent musi stać się przedmiotem niezależnego śledztwa, a osoby odpowiedzialne za atak muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności” – oświadczyła amerykańska organizacja pozarządowa Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ).
Podczas wojny Izraela z Hamasem zginęło już co najmniej 95 przedstawicieli mediów. Jest to najbardziej śmiercionośny konflikt dla reporterów, odkąd w 1992 roku zaczęliśmy prowadzić statystyki – powiadomił CPJ w osobnym komunikacie.
Komitet Ochrony Dziennikarzy został założony w 1981 roku w Nowym Jorku. Misją CPJ jest monitorowanie stanu wolności prasy i obrona praw dziennikarzy na całym świecie. Od końca lat 80. XX wieku organizacja publikuje coroczny spis przedstawicieli mediów, zabitych lub uwięzionych w związku z wykonywaną pracą.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |