doświadczenie misyjne posłanie studenci

fot. Facebook.com/AKM

Studenci z Poznania lecą na doświadczenie misyjne do Ugandy

Zwieńczeniem śródrocznych działań Akademickiego Koła Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej jest wyjazd wolontariacki za granicę na tzw. doświadczenie misyjne. W tym roku celem ochotników z AKM-u jest Uganda. Wraz z ks. Jarosławem Czyżewskim oraz s. Elżbietą Sołtysik, ośmioro studentów przez miesiąc będzie pomagać w Kościele w tej części Afryki.

Doświadczenie misyjne jest zwieńczeniem całorocznej pracy na rzecz misji. Uczestnicy przez zaangażowanie w kole, poprzez liczne inicjatywy i projekty na rzecz misji przez cały rok akademicki, przygotowywali się na to doświadczenie misyjne – mówi Aleksandra Łączna, prezeska koła.

>>> Doświadczyć misji w Rzymie

– Poprzez modlitwę, formację i animację pogłębiamy swoją wiedzę misjologiczną oraz odpowiednie umiejętności. Nasze koło ma wymiar nie tylko naukowy, ale też wspólnotowy, gdyż przez te działania sami zbliżamy się do Boga. Podczas wyjazdu chcemy uczyć się służyć bliźnim i zarazem służyć Kościołowi – tłumaczy studentka.

Trwają ostatnie przygotowania do wyjazdu – pakowanie walizek, fot. AKM

W dwóch poprzednich latach w związku z pandemią covid-19 studenci działali wolontaryjnie w Polsce. Tegoroczne doświadczenie jest wyjątkowe, ponieważ członkowie koła wyjadą do Ugandy, gdzie przez 43 lata pracowała jako lekarka dr Błeńska – patronka AKM-u. Inicjator procesu beatyfikacyjnego, ks. Jarosław Czyżewski tłumaczy, że Buluba była dla dr Wandy Błeńskiej domem: „Buluba była nie tylko miejscem leczenia trędowatych, ale także miejscem, w którym wiele osób uczyło się nie tylko, jak leczyć chorych, ale jak w ogóle do nich podchodzić”.

>>> Wanda Błeńska. Kobieta, która przywróciła godność tysiącom osób [ROZMOWA] 

Dr Wandę Błeńską nazywano Matką Trędowatych. Dzięki swej pracy pomogła przełamać społeczny lęk przed chorymi na trąd. – Pani dr Wanda Błeńska zdobyła serce Ugandyjczyków  nie tylko swoimi kompetencjami zawodowymi, ale przez sposób, w jaki podchodziła do osób z chorobami, jak się o nich troszczyła, podchodząc do nich nie tylko jako do chorych pacjentów, ale jako do całego człowieka, z jego marzeniami i obawami – mówi ksiądz.

Wanda Błeńska Uganda
fot. www.wandablenska.pl

Pierwsze dni pobytu w Afryce wolontariusze spędzą w Bulubie, w Szpitalu św. Franciszka, w którym pracowała dr Błeńska. Tam będą mieli okazję poznać osoby, które znały Doktę i współpracowały z nią. Następnie polscy studenci zostaną zakwaterowani na terenie diecezji Masaka, gdzie będą pracować jako wolontariusze. Miesięczne doświadczenie misyjne ma być dla studentów namiastką życia wśród Afrykańczyków. To okazja do poznawania ich kultury, sposobu przeżywania wiary i piękna Kościoła, zupełnie różnego od tego, którego powszechnie doświadcza się w Europie.

>>> Doświadczenie misyjne poznańskiego AKMu. „To doświadczenie nauczyło nas kochać”

Działania wolontariuszy można śledzić na blogu, w mediach społecznościowych AKM-u, a także w przestrzeni internetowej poświęconej Matce Trędowatych: na Facebooku oraz Instagramie.

Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej (AKM) to organizacja naukowa zrzeszająca studentów wszystkich poznańskich uczelni. Koło to powstało w roku 1927, będąc pierwszym akademickim kołem misyjnym w Polsce. Celem koła jest lokalne rozpalanie ducha misyjnego poprzez animację misyjną, popularyzację wiedzy misjologicznej, modlitewnej oraz materialne wsparcie misjonarek i misjonarzy na całym świecie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze