fot. EPA/Riccardo Dalle Luche

Susze w Europie coraz intensywniejsze

Susze, które nawiedzały Europę od 2015 r., były najdotkliwsze w skali ostatnich 400 lat – informują naukowcy na łamach „Nature Communications Earth & Environment”.

W latach 2015-2018 zachodnią i środkową Europę nawiedziły dotkliwe susze. Były one najbardziej ekstremalne w skali ostatnich 400 lat, mimo że wcześniej, w XVII i XVIII w., zdarzały się kilkuletnie suche okresy na kontynencie – piszą naukowcy z australijsko-niemieckiego zespołu.

O tym, że susze z ostatnich lat były wyjątkowe w skali kilku stuleci, świadczą badania słojów drzew. Zespół pod kierunkiem Mandy Freund z University of Melbourne (Australia) i Gerharda Helle z GeoForschungsZentrum Potsdam (Niemcy) analizowali skład fizykochemiczny słojów drzew (izotopy węgla i tlenu) z 26 miejsc w całej Europie.

>>> Pustynia Judzka. To na niej diabeł kusił Jezusa

Saint-Martin-du-Var, południowa Francja, fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Naukowcy odkryli kilka faz klimatycznych, przez które przechodziła Europa w ostatnich stuleciach. Lata 1600-1650 należały do wilgotnych, zwłaszcza w środkowo-zachodniej i północno-zachodniej Europie. Następnie przez ok. dwa stulecia panował klimat bardziej suchy, a ok. 1875 r. nastał klimat umiarkowany w porze letniej, który utrzymywał się do połowy XX w. Od tego czasu widoczny jest stały trend w kierunku coraz bardziej suchego klimatu.

Zdaniem badaczy wyjątkowa intensywność najnowszych okresów suchych, niespotykana w ciągu ostatnich 400 lat, może wynikać z oddziaływania człowieka na klimat. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze