fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Świąteczne spotkania dla osób w kryzysie bezdomności i ubóstwa [CO, GDZIE, KIEDY]

Wiele organizacji, samorządów, stowarzyszeń i wspólnot (także kościelnych) przygotowuje w najbliższych dni spotkania świąteczne. Zaproszeni na nie są wszyscy, którzy znaleźli się w różnego rodzaju życiowych kryzysach (ubóstwa, bezdomności, osamotnienia czy uzależnień). Poniżej kilka informacji o tym, gdzie i kiedy można wybrać się na takie spotkanie. To oczywiście (i na szczęście) niepełna lista ludzi i miejsc dobrej woli!

Mimo pandemii Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje w tym roku święta Boże Narodzenie dla ponad 1500 osób bezdomnych, ubogich, starszych, samotnych, migrantów i uchodźców. Tegorocznym Świętom z Ubogimi towarzyszy hasło „Tu rodzi się nadzieja”.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Święta we Wspólnocie Sant’Egidio

Wspólnota planuje podarować ubogim przyjaciołom „choć trochę bożonarodzeniowej radości dostosowując formę świętowania do pandemicznych okoliczności”. W świątecznych planach są również odwiedziny u mieszkających samotnie osób starszych; prezenty dla mieszkańców DPS-u na Solcu, z którymi członkowie Sant’Egidio przyjaźnią się od lat; kwesta dla dzieci z prowadzonej przez Wspólnotę Szkoły Pokoju; a także podarunki dla imigrantów i uchodźców z ośrodka w Dębaku oraz – 7 stycznia – kolejne już spotkanie dla mieszkających w Polsce Ukraińców, którzy nie mogą w tym czasie wrócić do swoich rodzinnych domów.

>>> Hubert Piechocki: jedzenie można… uratować [FELIETON]

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Spotkanie w Warszawie odbędzie się 25 grudnia w kościele św. Barbary. Podobnie jak w ubiegłym roku, wspólnota prowadzi zbiórkę na zakup obiadów i przygotowanie paczek z żywnością. Koszt jednego obfitego obiadu to 50 zł. Cegiełki na ten cel można kupować pod linkiem https://pomagam.pl/swieta-2021. Można również samodzielnie przygotować ciasto lub ciasteczka i dostarczyć je organizatorom w ostatnim tygodniu przed świętami. Prowadzona jest także zbiórka świątecznych prezentów. Potrzebne są przede wszystkim rzeczy, które przydadzą się osobom w kryzysie bezdomności, czyli ciepłe kurtki, buty, śpiwory, koce, termosy, kubki termiczne, plecaki, torby sportowe, latarki oraz kosmetyki (kremy, dezodoranty, pianki do golenia, pasty do zębów) i słodycze, a także fundusze na zakup innych – spersonalizowanych upominków. Prezenty (tylko rzeczy nowe) można przynosić do 21 grudnia: w każdy poniedziałek w godz. 18-20 do Szafy Przyjaciół (ul. Tamka 4a, wejście od ulicy Elektrycznej) lub w każdy czwartek w godz. 18-19.40 do Domu Wspólnoty (ul. Wspólna 61 lok. 103).

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Chętni do pomocy w przygotowaniu „Świąt z Ubogimi” mogą zgłaszać się przez formularz na stronie www.santegidio.pl/swieta-z-ubogimi lub mailowo na adres [email protected]. W związku z pandemią, organizatorzy chcąc chronić osoby ubogie i bezdomne, proszą, aby wolontariusze pomagający 25 grudnia, posiadali aktualny certyfikat szczepienia przeciwko Covid-19. Święta z Ubogimi zaplanowane są również w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio chce obdarować bożonarodzeniowym obiadem i gwiazdkowymi prezentami swoich ubogich i bezdomnych przyjaciół, a także przygotować upominki dla mieszkańców jednego z poznańskich DPS-ów oraz dzieci romskich ze Szkoły Pokoju. Wspólnota poszukuje również wolontariuszy, m.in. do obsługi gości, pakowania i wręczania prezentów, przygotowywania ciepłych napojów, robienia dekoracji, czy zespołu muzycznego i scholi.

Śląsk: Fundacja Wolne Miejsce

Zamiast wspólnego spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) dowóz potraw i upominków do potrzebujących – taką formę z powodu pandemii będzie miała tegoroczna Metropolitalna Wigilia dla Samotnych. Kolację wigilijną w różne części Metropolii dostarczą wolontariusze. Pomoc świąteczną dla potrzebujących organizuje Fundacja Wolne Miejsce, samorząd Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Przed pandemią Wigilię dla Samotnych organizowano w katowickim MCK, gdzie przy wspólnym stole zasiadało ponad trzy tysiące osób.

>>> Pomoc szyta na miarę

Każda samotna osoba, której sytuacja życiowa nie pozwala spędzić Wigilii w gronie najbliższych, może zgłosić chęć przyjęcia paczki z wigilijnymi potrawami. W środę ruszyła infolinia Fundacji Wolne Miejsce dla potrzebujących. Numer telefonu 514-045-416 będzie czynny przez całą dobę, do 20 grudnia włącznie. Przygotowania do Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych już ruszyły. Jak zaznaczają organizatorzy, to spore wyzwanie logistyczne wymagające m.in. nawiązania współpracy z wolontariuszami i darczyńcami. Miasto Katowice bezpłatnie udostępni halę Spodka, gdzie od 22 do 24 grudnia będą przygotowywane paczki świąteczne zawierające potrawy wigilijne i prezenty. W Spodku będzie się też mieściło centrum dystrybucji – to tam paczki będą przekazywane wolontariuszom, którzy rozwiozą je po regionie.

„Wigilia ze Smoleniem” dla potrzebujących zorganizowana przy pomocy Jadłodajni Caritasu Archidiecezji Poznańskiej pw. œśw. Elżbiety przy pomniku Bohdana Smolenia w Poznaniu, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

„Dodatkowo Katowice przygotują ok. 2 tys. kartek świątecznych, które będą dołączone do świątecznych paczek. Wsparcie finansowe Fundacji w kwocie 130 tys. zł umożliwi przygotowanie do 2 tys. paczek dla mieszkańców Katowic z potrawami wigilijnymi i upominkami” – poinformowała Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka wydziału polityki społecznej w katowickim magistracie. Akcja dystrybucji paczek odbędzie się 24 grudnia w godz. od 7.00 do 15.00. Wszystko po to, aby mimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń, poczuć prawdziwe święta i podzielić się z samotnymi osobami nie tylko posiłkiem, ale też dobrym słowem i życzeniami – zaznaczają organizatorzy. „Zapraszamy również do wypełnienia wolnego miejsca wolontaryjnego. Pragnę zapewnić, że wszyscy, którzy czują chęć uczynienia czegoś autentycznego i dobrego dla drugiego człowieka, odnajdą się w naszym fundacyjnym gronie. Wiem o tym, bo każdy z wielkanocnych kierowców, zawożąc świąteczne śniadania wielkanocne, wracał z wiosennej akcji poruszony tym, jak wiele radości dawał, wręczając paczki” – zaznaczył założyciel i prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.

Już w tę niedzielę wigilia w Krakowie

W niedzielę na Rynku Głównym odbędzie się XXV wigilia dla bezdomnych i potrzebujących. Spotkanie zostanie zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego i będzie mu towarzyszyła akcja szczepień na COVID-19, a szpitalu polowym będzie można skorzystać z bezpłatnych badań medycznych. Pomysłodawca i organizator wigilii, krakowski restaurator Jan Kościuszko poinformował, że jubileuszowe charytatywne przedsięwzięcie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa tak długo, jak długo będą chętni do skorzystania z posiłku. Według niego z powodu pandemii trudno szacować, ile osób w tym roku pojawi się na krakowskim Rynku. Organizatorzy są przygotowani na wydanie 40-50 tys. porcji potraw wigilijnych. „Ludzi bezdomnych i potrzebujących na pewno będzie mnóstwo. Zawsze to jest kilkanaście tysięcy osób” – ocenił Kościuszko.

Krakowskie planty, fot. PAP/Łukasz Gągulski

„W trakcie wigilii spotykamy nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale też ludzi ubogich, samotnych i schorowanych” – dodał organizator. Podczas niedzielnego spotkania wszyscy chętni skosztują gorących potraw wigilijnych. W menu będą m.in: barszcz, krokiety, pierogi, bigos i kasza z grzybami. Uczestnicy otrzymają też paczki z produktami przekazanymi przez partnerów wspomagających wydarzenie. W paczkach znajdą się słodycze, konserwy, kawa, herbata, owoce. W organizację wigilii od kilku lat włączają się wolontariusze i podopieczni Fundacji im. Brata Alberta z podkrakowskich Radwanowic. Jak zapowiedział prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, będą oni pomagali w wydawaniu posiłków i paczek żywnościowych. „Pomagamy przy organizacji samego wydarzenia, ale także mamy swoje kontakty jeśli chodzi o bezdomnych, samotnych, ludzi potrzebujących, niepełnosprawnych, którzy przychodzą na Rynek” – dodał ks. Isakowicz-Zaleski.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Bydgoszcz: „by Jezus przyszedł do waszych serc”

„Raduję się, że mogę przez chwilę wam towarzyszyć. W modlitwie przywołuję, by Jezus przyszedł do waszych serc” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas wigilii dla bezdomnych, samotnych, ubogich, którą przygotowano przy bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo. Każdy, kto przyszedł, otrzymał ciepły posiłek, który mógł spożyć przy symbolicznym stole, jaki stanął przed świątynią. Przygotowane zostały również paczki z żywnością. – Myślimy o Bożym Narodzeniu, które – mimo zmartwień, problemów, zranień – jest radością. Przychodzi Jezus, który nas umiłował. Pokazuje nam Boga, który jest Miłością. Tę miłość można również zobaczyć przez dobroć drugiego człowieka. Przez to, że okazuje serce – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W przygotowania zaangażowali się liczni wolontariusze, darczyńcy, sponsorzy, cała wspólnota Księży Misjonarzy. – Przyszło blisko pół tysiąca osób. To jest szczególny czas miłości i miłosierdzia, po prostu dawania siebie. Każdy z nas chce być kochany, czuć się potrzebny. Tutaj tak prosto sobie wyobrazić i doświadczyć to, że Bóg rodzi się właśnie w betlejemskiej stajence, czyli w biedzie, ubóstwie, niedogodnościach – dodał proboszcz ks. Sławomir Bar CM.

Poznań: wigilia Caritas

Inna niż te do których przywykliśmy, ale będzie! Wigilia Caritas Archidiecezji Poznańskiej, jak co roku ugości potrzebujących, samotnych, ubogich, czy bezdomnych. Przez pandemię niemożliwa jest wspólna wieczerza i łamanie się opłatkiem. W czterech jadłodajniach Caritas każdy potrzebujący dostanie posiłek i paczkę na wynos. Poniżej galeria zdjęć z piątkowej wigilii miejskiej w Rzeszowie (fot. PAP/Darek Delmanowicz).

Galeria (10 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze