epaselect epa05949466 French presidential election candidate for the ‚En Marche!’ (Onwards!) political movement, Emmanuel Macron celebrates on stage after winning the second round of the French presidential elections at the Carrousel du Louvre in Paris, France, 07 May 2017. Emmanuel Macron defeated Marine Le Pen in the final round of France’s presidential election, with exit polls indicating that Macron is leading with approximately 65.5 per cent of the vote. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON Dostawca: PAP/EPA.

Światowi przywódcy gratulują Emmanuelowi Macronowi [VIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wraz z ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich we Francji z całego świata popłynęły wiadomości z gratulacjami dla zwycięzcy.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Emmanuela Macrona depeszę gratulacyjną. „W imieniu Narodu Polskiego i swoim własnym składam Panu szczere gratulacje z okazji wyboru na Prezydenta Republiki Francuskiej” – napisał prezydent i dodał, że w najbliższym czasie liczy na spotkanie „które pozwoli na podjęcie dialogu na temat przyszłości wspólnej Europy, zbudowanej na zasadach wzajemnego szacunku równych państw i wolnych narodów”. Prezydent wyraził też nadzieję na wzmocnienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Na wynik wyborów szybko zareagował na Twitterze prezydent USA. Donald Trump napisał: „Gratuluję Emmanuelowi Macronowi wielkiego zwycięstwa w wyborach na kolejnego prezydenta Francji. Czekam niecierpliwie na współpracę z nim”.

Prezydent Chin Xi Jinping w wiadomości gratulacyjnej zapewnił, że „Państwo Środka jest gotowe współpracować z Francją, aby posunąć bliskie i wszechstronne chińsko-francuskie partnerstwo strategiczne na wyższy poziom”.

Depesza gratulacyjna z Kremla zawierała przekonanie, że „szczególnie ważne jest przezwyciężenie wzajemnej nieufności i zjednoczenie wysiłków w celu zapewnienia stabilności międzynarodowej i bezpieczeństwa”. Władimir Putin zapewnił o „gotowości do konstruktywnej współpracy w aktualnych kwestiach agendy dwustronnej, regionalnej i międzynarodowej”.

Do wyniku francuskich wyborów prezydenckich za pośrednictwem Facebooka odniósł się prezydent Ukrainy. Petro Poroszenko pogratulował Macronowi i podziękował za bezkompromisowe poparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji. „Wraz ze zwycięstwem Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji Ukraina zdobyła sojusznika w walce o odnowienie swej suwerenności i integralności terytorialnej” – dodał Poroszenko.

Także premier Beata Szydło pogratulowała prezydentowi elektowi Francji. „Istotne, by państwa sojusznicze mówiły jednym głosem i zgodnie realizowały rozwiązania niezbędne do zapewnienia trwałego pokoju i dobrobytu naszych społeczeństw” – napisała w liście do Emmanuela Macrona szefowa polskiego rządu.

W rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła Macronowi uznanie za jego zaangażowanie w kampanii wyborczej na rzecz „zjednoczonej i otwartej na świat” Unii Europejskiej. „Decyzja francuskich wyborców jest jasnym opowiedzeniem się za Europą” – powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Premier Wlk. Brytanii Theresa May gratulując francuskiemu prezydentowi elektowi powiedziała, że „Zjednoczone Królestwo życzy sobie zachowania silnych partnerskich więzi z UE po opuszczeniu wspólnoty”. O treści rozmowy telefonicznej poinformował rzecznik brytyjskiego rządu.

Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze: „Gratulacje dla Emmanuela Macrona i dla narodu francuskiego, że wybrał Wolność, Równość i Braterstwo, a nie tyranię nieprawdziwych informacji”.

Emmanuel Macron – centrysta i kandydat proeuropejski – wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich we Francji, zdobywając 66,1 proc. głosów – wynika z ostatecznych rezultatów opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW.

Jego rywalka w drugiej turze, kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen otrzymała 33,9 proc. głosów.

foto. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

 

Światowi przywódcy gratulują Emmanuelowi Macronowi [VIDEO]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze