fot. esimrothlc/cathopic

Święcenia kapłańskie po raz pierwszy w Świątyni Opatrzności Bożej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po raz pierwszy w historii archidiecezji warszawskiej święcenia kapłańskie odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej. To największy kościół w stolicy. W sobotę 30 maja, dwudziestu diakonów przyjmie tam sakrament święceń z rąk kard. Kazimierza Nycza.

Uroczysta msza św., w czasie której diakoni przyjmą święcenia prezbiteratu, rozpocznie się o godz. 10 pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. Wraz z nim będą koncelebrowali m.in. księża rektorzy seminariów, w których diakoni przygotowywali się do kapłaństwa: Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz w Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater na Młocinach.

Świątynia Opatrzności Bożej, fot. arch. warszawska

Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z tym obostrzenia sanitarne diakonom w tym ważnym dniu będzie towarzyszyła głównie rodzina. Obecnie w Świątyni Opatrzności Bożej w liturgii może uczestniczyć ponad 400 osób. Dla wszystkich chętnych liturgia będzie transmitowana w internecie na kanale YouTube archidiecezji warszawskiej.

>>> Franciszek: kapłaństwo to nie umowa o pracę

– W świątyni kandydaci do święceń zajmą miejsca w trzech pierwszych rzędach, zachowując przy tym odległości wymagane ze względów epidemicznych. Zwykle te miejsca zajmują wierni świeccy, tym razem będzie to wymowny znak tego, że „kapłani są z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni” – powiedział ks. Mateusz Kielarski. Dodał, że „»Z ludu i dla ludu« to też dewiza posługi biskupiej metropolity warszawskiego”.

ksiądz księża priests

fot. Cathopic

Obrzędy święceń rozpoczną się po Ewangelii. Po zakończeniu homilii kandydaci do święceń złożą przyrzeczenia kapłańskie. Każdy, po kolei podejdzie do kard. Nycza i przyrzeknie posłuszeństwo swemu biskupowi oraz jego następcom. Wyrazi to również gestem złożenia rąk w dłonie szafarza sakramentu święceń. Na co ten odpowie słowami „Niech Bóg, który rozpoczął w tobie dobre dzieło, sam go dokona”. Następnie zebrani w świątyni będą modlić się za przyjmujących święcenia słowami „Litanii do wszystkich świętych”. Tuż po niej, kolejno będą podchodzili do biskupa, uklękną przed nim, a on w milczeniu nałoży ręce na głowę każdego z nich, po czym wypowie modlitwę konsekracyjną. Potem obecni w Świątyni Opatrzności księża nałożą przyjmującym święcenia stuły i ornaty. Tak ubrani, kolejno będą podchodzili do kard. Nycza a ten namaści ich dłonie krzyżmem świętym. Następnie podejdą jeszcze raz, by tym razem przyjąć z rąk biskupa chleb, wino i wodę – do sprawowania mszy świętej. Ostatnim punktem obrzędu święceń będzie znak pokoju wymieniony z biskupem i kapłanami. Nowo wyświęceni księża podejdą do ołtarza i włączą się w koncelebrę. Po mszy św. neoprezbiterzy zostaną posłani na pierwsze parafie archidiecezji warszawskiej. Kard. Nycz wręczy im dekrety wikariuszowskie.

Z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” święcenia kapłańskie przyjmą w tym roku diakoni: Jan Piotr Chaciński z parafii Bogurodzicy Maryi na Jelonkach, Marcin Marek Parol z parafii Najświętszego Sakramentu w Łodzi, Wojciech Kamil Prostko z parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.

Zobacz także
Wasze komentarze