stek mięso

Fot. pixabay

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – czy obowiązuje post?

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Święto Nawiedzenia NMP obchodzimy w okresie między uroczystościami Zwiastowania Pańskiego i narodzenia świętego Jana Chrzciciela. W ten sposób wspominamy przede wszystkim spotkanie Mesjasza ze swoim poprzednikiem – Janem Chrzcicielem. Dziś przypada w piątek. Czy zatem obowiązuje post?

W Polsce do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki (post jakościowy) zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia. Nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W kalendarzu liturgicznym 31 maja 2019 r. to święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – dlatego w piątek 31 maja 2019 roku w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy). 

Wyjątkiem są te parafie pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa (warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii).

Dziś rozpoczyna się też >> Nowenna do Ducha Świętego

Zobacz także
Wasze komentarze