Polska: Święto Pracy w Warszawie (foto. PAP/Radek Pietruszka)

Święto Pracy w Warszawie pod hasłem „Przywróćmy godną pracę”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Przywróćmy godną pracę” – pod tym hasłem odbywa się poniedziałkowy pierwszomajowy wiec i przemarsz OPZZ z okazji Święta Pracy. Jego uczestnicy przejdą sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika w Warszawie na pl. Zamkowy; zaplanowano pokazy kulinarne i koncerty.

Pochód ruszył kilkanaście minut po godz. 12.00. Na przedzie maszeruje w zielono-żółtych strojach Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ostrowi Mazowieckiej i grupa górników w strojach galowych. Uczestnicy manifestacji trzymają biało-czerwone flagi, na niektórych jest napis „PPS”, są flagi biało-czerwone SLD, niebieskie OPZZ i fioletowe partii „Razem”. Jej przedstawiciele trzymają transparenty z napisami „Polska dla milionów – nie dla milionerów” i „Najpierw ludzie, potem zyski”. Działacze „Pracowniczej Demokracji” niosą tablice – m.in. z napisem „Kapitalizm oznacza nędzę, rasizm, wojnę i katastrofę klimatyczną. Inny świat jest możliwy”

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz powiedział, że „1 Maja jest zawsze nasz, bo zasłużyliśmy sobie na to naszą pracą. Jesteśmy tu z potrzeby serca, bo jesteśmy jedną, wspólną pracowniczą rodziną”. Dodał, że w ubiegłym roku doszło do 87 886 wypadków, w których straciło życie 239 osób. „To są bezimienni bohaterowie naszych czasów, uczcijmy ich minutą ciszy” powiedział Guz.

Po wiecu kolumna sprzed siedziby Porozumienia przy ul. Kopernika przeszła ul. Świętokrzyską do Krakowskiego Przedmieścia na pl. Zamkowy. Na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Miodowej stanie scena, na której do godz. 15 zaplanowano występy artystyczne i wystąpienia.

Pierwszomajowe uroczystości zorganizowano też m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu.

foto. PAP/Radek Pietruszka

 

Zobacz także
Wasze komentarze