Święty Krzyż: blisko tysiąc pielgrzymów na Pasterce w najstarszym sanktuarium
Blisko tysiąc pielgrzymów modliło się na Mszy świętej pasterskiej celebrowanej w bazylice pw. Trójcy Świętej, w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Wśród nich byli obecni samorządowcy, przedstawiciele mediów oraz goście z kraju i z zagranicy.
Uroczystą Eucharystię pasterską poprzedziły jasełka w wykonaniu nowicjuszy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz recital kolędowy w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.
Przewodniczył jej superior o. Marian Puchała OMI. Homilię wygłosił o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki świętokrzyskiej, który mówił m.in., że narodzenie Jezusa zmieniło historię świata, że wydarzenie z Betlejem to Dobra Nowina, którą trzeba głosić swoim życiem.
– W centrum Narodzenia Pańskiego stoi wydarzenie, które zmieniło historię świata. Święta Narodzenia Pana Jezusa, to jednak nie tylko wspomnienie czegoś, co wydarzyło się dawno temu. Jest to przede wszystkim „Dobra Nowina” skierowana do nas wszystkich. Po raz kolejny przeżywamy wielkie zadziwienie, które rodzi się z uświadomienia sobie faktu, że „niemowlę owinięte w pieluszki i położone w żłobie” to „Zbawca i nasz Bóg”, to Ten, który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Prawdziwy sens tego, co wydarzyło się w Betlejem, odsłania nam św. Paweł w liście do Tytusa: „Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom” – wyjaśnił kaznodzieja.
Ociec rektor wskazywał, że aby rozpoznać obecność „Boga z nami” i pozwolić Mu działać w naszym życiu, trzeba mieć coś z postawy pasterzy oraz przyjąć przede wszystkim postawę opartą na prostocie i wierze.
– Pasterze pierwsi uwierzyli że Dziecię w żłobie jest oczekiwanym Mesjaszem, Odkupicielem świata. To, co usłyszeli było dla nich tak ważne, że wyruszyli bez najmniejszej zwłoki by ogłosić to innym. Pasterze uczą nas stawiania Boga na pierwszym miejscu. Uczą nas wewnętrznej wolności, zdolnej oddalić na drugi plan inne zajęcia – choćby nie wiem jak były ważne – aby pójść do Pana Boga, pozwolić Mu wejść w nasze życie. A dzisiaj dla tak wielu ludzi sprawy Boże przestały być ważne. W spisie rzeczy najważniejszych Bóg często znajduje się na ostatnim miejscu. Dlatego ciągle, wśród ludzi, tyle łez, jęków, katuszy – bo nie ma miejsca dla Boga – w niejednej człowieczej duszy. Nie ma miejsca na Przykazania, na Ewangelię – Dobrą Nowinę – podkreślał o. Dariusz Malajka OMI.
Kończąc homilię ojciec rektor wskazał na fakt, że nowonarodzony Jezus obdarowuje nas szczególnymi darami, które w mocy Bożego Ducha mamy nieść w naszą codzienność. Najważniejsze z nich to dar bezinteresownej miłości, jedności, zgody i pokoju. Jest to orędzie płynące z betlejemskiego żłóbka, które należy zanieść do rodzin, wspólnot i miejsc pracy.
Atmosferze skupienia i refleksji podczas wspólnej modlitwy w tą niezwykłą noc, sprzyjała oprawa muzyczna, którą zapewnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej i obecność oblackich nowicjuszy oraz wystrój bazyliki, która została przyozdobiona pięknymi, wysokimi jodłami świętokrzyskimi. Nad głowami wiernych zawisły zielone girlandy wykonane z jodły świętokrzyskiej rozświetlone tysiącem światełek.
Także aranżacja tegorocznej szopki pozwoliła na skupienie i modlitwę. Została ona zbudowana przez pracowników Kieleckiego Centrum Kultury w prezbiterium bazyliki na kształt dworku szlacheckim. Jej monumentalność i bajkowy charakter zachęca do głębszej refleksji i zadumy nad tajemnicą Narodzenia Pańskiego.
Przed bazyliką stanęła żywa szopka. Jest to dzieło m.in. pana Jana Bzymka z Dębniaka i wielu jego znajomych. Zwierzęta, które zostały przywiezione do szopki są wypożyczone od mieszkańców z okolicznych miejscowości. Będzie ona dostępna dla wiernych do niedzieli 6 stycznia 2019 r.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |