Święty Krzyż: chrzcielnica – wotum wdzięczności

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chrzcielnicę jako wotum wdzięczności i pamiątkę obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski zamierzają ufundować kustosze świętokrzyskiego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego wraz z pielgrzymami dla bazyliki mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium.

– Nasze wotum wdzięczności – chrzcielnica będzie w sposób konsekwentny nawiązywać do form i materiałów zastosowanych przy realizacji pulpitu, tronu do wystawienia relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz lichtarza do paschału. Projekt został już wykonany. Pozostałe prace związane z wykonawstwem trwają – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rektor świętokrzyskiej bazyliki.

Misa chrzcielnicy będzie wykonana z zielonego marmuru takiego samego z jakiego jest tabernakulum znajdujące się w ołtarzu głównym. Nakrywa chrzcielnicy będzie w formie kopuły z patynowanego srebra ze złoceniami na żebrach. Całość zwieńczona będzie złotym, symbolicznym krzyżykiem.

Misa będzie osadzona na trzech pionowych podporach, które będą wykonane z mosiądzu i patynowane na wzór elementów już istniejących – tak jak w pulpicie czy lichtarzach ołtarzowych. Podstawę chrzcielnicy stanowić będzie szlifowany blok kamienia.

– Już teraz składamy serdeczne i staropolskie „Bóg zapłać” wszystkim, którzy dołożą swój dar serca na to wyjątkowe wotum – wdzięczności za dar chrztu Polski i za swój własny chrzest.

Ofiary na chrzcielnicę można składać osobiście w zakrystii bazyliki na Świętym Krzyżu bądź wpłacając na konto klasztoru: 71124013721111001021225384 z dopiskiem „CHRZCIELNICA”.

Projektantem chrzcielnicy jest Janusz Cedro, emerytowany wojewódzki konserwator zabytków, który od wielu już lat pomaga wspólnocie zakonnej misjonarzy oblatów w porządkowaniu spraw związanych z architekturą Świętego Krzyża. Wykonawcami będą – krakowska firma „Aladyn” oraz firma Furmanek Renewal z Daleszyc.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Święty Krzyż: chrzcielnica – wotum wdzięczności
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze