Fot. oblaci.pl

Święty Krzyż: rekordowa kwota na rzecz osieroconego rodzeństwa

W Święto Trzech Króli w świętokrzyskiej bazylice miał miejsce charytatywny koncert, z którego dochód przeznaczony był dla dziewięciorga rodzeństwa z Jeleniowa, osieroconego przez samotnie wychowującą je matkę – czytamy na portalu oblaci.pl.

Organizatorem koncertu było Radio Kielce oraz misjonarze oblaci. Dzięki koncertowi i wpłatom na specjalnie na ten cel założone konto zebrano rekordową kwotę 72 tysięcy 900 zł. W środę 24 stycznia środki te zostały przekazane rodzinie. – Jesteśmy w szoku, naprawdę jesteśmy w szoku, że aż tylu dobrych ludzi jest jeszcze w naszym regionie. Te pieniądze postaramy się tak wykorzystać, żeby było widać, że zostały dobrze wydane – nie kryła wzruszenia Elżbieta Parczewska, babcia będąca prawnym opiekunem rodzeństwa.

Fot. oblaci.pl

Pozytywne zaskoczenie

Coś niesamowitego, że ludzie chcą pomagać. Dzieciom ta pomoc jest potrzebna. Tak naprawdę zostali sami z babcią. Oczywiście my im będziemy pomagać cały czas, ale dla nich jest to duże wsparcie. Pomoże wyremontować dom, który był marzeniem ich i ich mamy. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim osobom, które wpłacały pieniądze na konto, czy też wrzucały do puszek podczas koncertu. Naprawdę dziękujemy bardzo z całego serca – mówiła Edyta Mossakowska, ciocia dzieci.

Fot. oblaci.pl

Ojciec superior Marian Puchała OMI podsumował:

Jesteśmy zaskoczeni i pocieszeni takim efektem tej zbiórki. Jeśli dobrze pamiętam, to jest 11. koncert charytatywny. Dotychczas zebrane kwoty oscylowały wokół 20 tys. zł. A ten zakończył się kosmiczną sumą. Cieszymy się z tego wyniku, bo wiemy doskonale, że tej rodzinie pieniądze są bardzo potrzebne. Ale myślę, że ważne jest także wsparcie duchowe, jakie przy okazji się dokonuje. Ludzie się chętnie za nich modlili i na pewno długo będą pamiętać tę niezwykłą rodzinę.

Fot. oblaci.pl
Fot. oblaci.pl

Sanktuarium na Świętym Krzyżu

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Źródło: oblaci.pl

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze