Zdjęcie: korowód św. Marcina w Poznaniu, poprzednia edycja, fot. Urząd Miasta Poznań

Święty Marcin na białym koniu. Znamy plan Poznania na 11 listopada

Barwny korowód i rogale świętomarcińskie – tak będą świętowane imieniny ulicy Św. Marcin. 11 listopada ma w stolicy Wielkopolski wyjątkowy charakter – uroczystościom państwowym towarzyszy bowiem wydarzenie kulturalne i po prostu… dobra zabawa! 

Konferencja prasowa nt. 11 listopada w Poznaniu, fot. Centrum Kultury ZAMEK

Głównym elementem wydarzenia – organizowanego przez Centrum Kultury Zamek – jest tradycyjny, barwny korowód, który co roku prowadzi Święty Marcin na białym koniu. Parada złożona z ok. 300 uczestników przejdzie w poniedziałek od ul. Piekary przez centrum miasta na plac przed Zamkiem Cesarskim. Pochód powróci po dwóch latach na trasę, rozpoczynającą się na ulicy św. Marcin przy kościele pod wezwaniem tego świętego. W korowodzie wezmą udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkół. Na placu przed Zamkiem prezydent Poznani przekaże Św. Marcinowi klucze do miasta, podkreślając tym samym znaczenie przesłania – którym kierował się święty – czyli niesienia pomocy i opieki nad najsłabszymi.

To święto, które łączy i to jest jego najważniejsza cecha. Podczas imienin ulicy zwracamy też szczególną uwagę na to, żebyśmy byli wrażliwi na potrzeby innych, na potrzeby osób, które znalazły się w gorszej sytuacji niż my sami, żebyśmy potrafili się dzielić (dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka).

Konferencja prasowa nt. 11 listopada w Poznaniu, fot. Centrum Kultury ZAMEK

>>> Poznań: rogale świętomarcińskie od Caritas wesprą potrzebujących

Nowością podczas imienin ulicy ma być stanowisko „Po-Dzielni”, czyli Centrum Ekonomii Współdzielenia. Główną ideą projektu jest ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy. W siedzibie „Po-Dzielni” mieści się m.in. centrum edukacyjno-kulturalne oraz „freeshop” – sklep, w którym wszystkie produkty dostępne są bezpłatnie. W trakcie całodniowego świętowania przy Zamku i ul. Św. Marcin zaplanowano szereg występów, koncerty i warsztaty. Nie zabraknie także stoisk z rękodzielnictwem oraz z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi. Wydarzenie zwieńczy wieczorny koncert w wykonaniu Pablopavo i Ludziki, oraz występ Ryszarda Bazarnika z zespołem i akrobatami teatru „Z głową w chmurach”

Zobacz, jak poznaniacy świętowali w ubiegłym roku >>> Poznaniacy uczcili imieniny ulicy Święty Marcin [GALERIA]

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze