dzieci

fot. pixabay.com

Zaczyna działać Sieć ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej

Wsparcie działań na rzecz ochrony małoletnich, pomoc i współpraca z wykorzystanymi seksualnie w Kościele oraz pomoc uchodźcom z Ukrainy to główne zadania Sieci ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej (Sieć ECO) – mówi kard. Seán Patrick O’Malley.

Celem Sieci ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w kwestii prewencji wykorzystywania seksualnego i pomocy ofiarom. Obok Polski należą do niej przedstawiciele Kościołów obrządku wschodniego i łacińskiego z krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Czech, Mołdawii, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Słowenii i Serbii. Dołączyło także kilka Kościołów z byłych republik sowieckich z Azji Centralnej, czyli z Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

kard. Seán O’Malley, fot. U.S. Department of State, flickr

Inicjatywę poparła Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich, której szef kard. Seán Patrick O’Malley, wystosował list do wszystkich konferencji episkopatów, i do osób, które przystąpiły do tej sieci – przekazało biuro delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W ocenie kardynała, dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej dużym wyzwaniem jest obecnie przyjęcie i zapewnienie bezpieczeństwa milionom uchodźców wojennych z Ukrainy, z których większość to są dzieci, kobiet i osoby starsze. Wskazał on, że Sieć może być „punktem odniesienia dla działaczy kościelnych, którzy pracując na pierwszej linii i mają obowiązek chronić nieletnich i osoby szczególnie zagrożone”.

Problemy i wyzwania

Odpowiedzialną za projekt współpracy międzynarodowej jest wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum Ewa Kusz. Zwróciła ona uwagę, że Kościół katolicki i społeczeństwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej dopiero w ostatnich latach w świadomy i aktywy konfrontuje się z problemem pedofili. Jak zaznaczyła – „w krajach naszego regionu jesteśmy u początku budowania i realizowania polityki ochrony dzieci i młodzieży”. Przyznała, że niektóre państwa dopiero zaczynają ten proces. Powiedziała, że jest także duża rozpiętość, jeśli chodzi o dynamikę procesu ujawniania. Wspomniała, że są Kościoły, w których nie było do tej pory żadnych zgłoszeń, ale też takie jak Polska, w której obserwujemy falę ujawnień.

>>> Szkolenia w zakresie ochrony dzieci i młodzieży

Zdaniem Kusz jednym z problemów, z którym borykają się niektóre osoby zaangażowane na rzecz ochrony małoletnich, to „brak wsparcia ze strony przełożonych kościelnych i minimalizowanie problemu wykorzystywania seksualnego w Kościele”. „Brak jest też osób przygotowanych do profesjonalnego podjęcia tego tematu oraz rozeznania skali zjawiska” – oceniła. Jako przykład współpracy regionalnej wskazała działającą od 30 lat Anglophone Conference. Podobna sieć istnieje także w Ameryce Południowej.

Fot. Pixabay

Centrum Ochrony Dziecka stworzyło platformę internetową, na której uczestnicy sieci będą pracować w czterech grupach: budowania systemu prewencji, współpracy z osobami skrzywdzonymi i towarzyszenia im, pomocy uchodźcom oraz w grupie prawnej. Poza spotkaniami online, platforma internetowa umożliwia również wymianę dokumentów czy opracowań. Informacje do uczestników ReteECO są przesyłane w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim.

Podczas ostatniego Zgromadzenia Plenarnego PCTM, papież upoważnił Komisję do towarzyszenia Kościołom lokalnym we wprowadzaniu w życie „motu proprio Vos estis lux mundi” (VELM), w szczególności art. 2 dotyczący ustanowienia posługi towarzyszenia ofiarom. W oparciu o nową konstytucję apostolską „Praedicate Evangelium „, Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich włączono w struktury Dykasterii ds. Nauki Wiary. Komisja otrzymała misję oceniania krajowych wytycznych dotyczących ochrony małoletnich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze