Panorama Sydney, fot Jamie Davies/unsplash

Sydney: 266 osób przygotowuje się do przyjęcia chrztu św.

266 katechumenów zostanie ochrzczonych podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w Sydney. To o 60 proc. więcej niż cztery lata temu. Na terenie tej australijskiej metropolii mieszka 2,7 mln osób, w tym 590 tys. katolików.

W 2021 r. archidiecezja kierowana przez dominikanina abp. Anthony’ego Fishera przyjęła plan duszpasterski, który oznaczał zdecydowaną zmianę tempa. Jest on skoncentrowany na pięciu punktach: ewangelizacji, kształceniu liderów, wspólnocie, formacji i kulcie, a koordynowany jest przez Centrum Ewangelizacji w Sydney.

>>> Kiedyś ziemia zesłańców [MISYJNE DROGI]

„Wspieramy i zachęcamy parafie do podejmowania inicjatyw, które pomogą im odnowić się w sensie misyjnym, z Eucharystią w centrum wszystkiego. Stworzyliśmy również centrum słuchania, w którym osoby zainteresowane katolicyzmem mogą łatwo skontaktować się z archidiecezją, aby ich prośba o włączenie do Kościoła nie zagubiła się czy też nie została opóźniona. Odbieram telefony od kandydatów i słucham ich historii. Następnie uruchamiam osobę kontaktową w parafii, w której znajduje się dana osoba i przekazuję zebrane przeze mnie informacje. W ten sposób kandydatowi towarzyszymy w pierwszym kontakcie ze wspólnotą, a następnie uważnie śledzimy jego drogę do pełnego wtajemniczenia w życie chrześcijańskie” – powiedział Simon Yeak, 37-letni świecki odpowiedzialny w Sydney za inicjację chrześcijańską dorosłych.

Tegoroczni katechumeni pochodzą z 46 parafii i w połowie pochodzą spośród ludności mieszkającej w Australii od wielu lat, a w połowie są imigrantami. Ich historie nawrócenia są bardzo zróżnicowane i często zaskakujące.

„Byłem pod wielkim wrażeniem młodej kobiety z Indonezji, pochodzącej ze środowiska muzułmańskiego, która dorastała przestrzegając islamskich modlitw i rytuałów. Tak było do czasu, gdy zaczęła odczuwać wewnętrzną pustkę i pragnienie głębszej i bardziej zażyłej więzi z Bogiem. Podczas pielgrzymki do Mekki zapytała Boga, co w swoim wewnętrznym zamieszaniu powinna uczynić. Usłyszała głos, który powiedział jej: «Zostań moim dzieckiem». Nie wiedziała, co to znaczy, dopóki nie zdała sobie sprawy, że jest to wezwanie do stania się dzieckiem Boga, chrześcijanką. Tym, czego szukała, była Miłość pochodząca od Ojca. Podczas obrzędu wybrania 18 lutego powiedziała, że czuje się ujęta, wręcz przytłoczona przez wielką rodzinę Kościoła, do której wchodzi. Zaakceptowała wszystkie wyzwania, które pojawiły się na jej drodze od islamu do chrześcijaństwa i jest przekonana, że było warto”- powiedział Simon Yeak.

W tym szczególnym i czasami tajemniczym momencie owocności, którego doświadcza archidiecezja Sydney, Simon Yeak dostrzega również pośmiertny dar pasterza, który pozostawił tam głęboki ślad – kard. George’a Pella, który zmarł w wyniku banalnej operacji w Rzymie 10 stycznia 2023 r., po bolesnym doświadczeniu farsy sądowej, 13 miesiącach spędzonych w więzieniu i wreszcie uznaniem jego niewinności. Kard. Pell został pochowany w katedrze w Sydney, gdzie w latach 2001-2014 był arcybiskupem.

„Jego przykład i świadectwo wiary poruszyły serca tych, którzy żyją misją ewangelizacyjną, a ludzie, którzy zbliżają się do Kościoła tutaj, wiedzą o nim i mówią o nim. Jego obecność jest nadal odczuwalna, a arcybiskup Anthony słusznie nazwał go «lwem Kościoła». Zawsze wierzył w autentyczne orędzie Ewangelii i w to, że spotkanie z osobą Jezusa Chrystusa jest kluczem do doprowadzenia innych do Bożego źródła. Osoby kontaktowe w diecezji za chrześcijańskie wtajemniczenie dorosłych często mówią, że czerpią z jego przesłania siły w podejściu do swojej posługi. Co więcej, sposób, w jaki kard. Pell bronił nauczania Kościoła, w tym w kwestiach etycznych, nadal daje naszym ludziom solidny fundament wiary, na którym mogą wzrastać”- stwierdził Yeak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze