Sympozjum liturgistów o posługach i funkcjach świeckich
„Posługi i funkcje osób świeckich w liturgii. W 50. rocznicę listu apostolskiego «Ministeria quaedam» św. Pawła VI” – pod takim hasłem odbyło się 57. Sympozjum Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych i w Wyższych Seminariach Duchownych w Popowie nad Bugiem. – Nowe posługi w Kościele to dla niego szansa, ale należy wprowadzać je roztropnie, uwzględniając kontekst kulturowy czy tradycję – powiedział ks. dr hab. Daniel Brzeziński prof. UMK, organizator spotkania.
– Zarówno lektorat, jak i akolitat, obecnie mogą być zarówno „stopniami” do święceń prezbiteratu, jak i samodzielnymi posługami- powiedział organizator sympozjum ks. Daniel Brzeziński. Dodał, że w spełnianiu owych posług nie chodzi tylko o wykonywanie określonych czynności liturgicznych czy o bycie „urzędnikiem” parafialnym, lecz potrzebne są do tego odpowiednie charyzmaty. Spełnianie posług wiąże się z „zaangażowaniem wszystkich sił i możliwości danego człowieka”.
Kobieta w liturgii
– Świeckie posługi mogą być powierzane wiernym, zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Gwarantujące to nowe uregulowania prawne mogą przynieść duchowe, pastoralne i liturgiczne owoce, zgodne z oczekiwaniami papieża Franciszka. Ustanawianie kobiet na stałe do posług lektora i akolity jest przełomowym etapem w liturgicznej oraz pastoralnej praktyce Kościoła epoki nowożytnej – uważa liturgista.
W programie sympozjum znalazły się referaty między innymi dotyczące podstaw teologicznych i norm prawnych posług i funkcji osób świeckich w liturgii, problematyki dotyczącej „przejścia” od święceń niższych duchownych do posług świeckich czy aktualnego statusu „liturgii trydenckiej” wobec posługi i funkcji świeckich. Poza tym słuchacze sympozjalni mieli okazję poznać nowe perspektywy posług kobiet w liturgii w świetle listu apostolskiego „Spiritus Domini” papieża Franciszka”.
>>> Piękne słowo: liturgia [FELIETON]
Nieszporom w bazylice kolegiackiej w Pułtusku przewodniczył bp dr Piotr Libera, biskup płocki senior. Powiedział, że istotą wiary jest nieustanne spotkanie z wielkością Boga, spotkanie ogromu Bożej łaski, która człowieka „nie unicestwia, ale go wypełnia, spotkanie ze światłem, które nie oślepia, ale zdumiewa”.
– Wiara nie jest „rozumowaniem”. Nie ma nic wspólnego z ideologią. Wiara jest wydarzeniem zbawczym. Jest spotkaniem nie z „czymś”, lecz z „Kimś”. To spotkanie z żywą Osobą, która nadaje życiu człowieka nową perspektywę – zaznaczył biskup.
Wkroczenie w to, co boskie
– Wiara chrześcijańska nie jest rodzajem ucieczki w inny świat. Wiara to wtargnięcie, wdarcie się rzeczywistości Bożej w naszą rzeczywistość i w naszą historię, zarówno w wymiarze osobistym jak i wspólnotowym. Spotkanie to jednak nie dokonuje poprzez ucieczkę bądź porzucenie tego, co ludzkie. Przeciwnie, realizuje się przez wkroczenie tego co boskie, w to, co ludzkie – dodał hierarcha.
Organizatorem sympozjum była sekcja liturgistów polskich z przewodniczącym ks. dr. hab. Danielem Brzezińskim profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kapłanem diecezji płockiej.
W sympozjum wykładowców liturgiki w Popowie uczestniczyło około 60 osób; obecny był też bp dr Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |