Synagoga znowu stanęła w Warszawie. Zobacz, jak pamięć materializuje historię [WIDEO]

W 77. rocznicę powstania w warszawskim getcie ze względu na pandemię Covid-19 warszawiacy nie mogli przyjść na plac Bankowy, aby po raz trzeci upamiętnić Wielką Synagogę i uczcić pamięć zgładzonej żydowskiej społeczności miasta.

 
„Jednak podążając za Markiem Edelmanem nie rezygnujmy, oddajmy hołd Żydom, kobietom, dzieciom, ludziom starym i młodym, którzy odeszli w nicość, zostali zamordowani bez sensu i bez powodu. Niech pamięć o nich trwa” – napisali autorzy projektu „Wielka Przywraca Pamięć”. Wczoraj, w 77. rocznicę wybuchu powstania, miała miejsce premiera. To dotychczas nieemitowana animacja mappingu, czyli oryginalny materiał, który służy co roku do projekcji na warszawskim placu Bankowym. Mają więc Państwo mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć oryginalny materiał wyjściowy, którzy artyści stworzyli w 2018 roku.

Materiał można obejrzeć do środy do godziny 20:00:



O projekcie opowiada jego autorka:


Wielka Synagoga była największą synagogą znajdującą się w Warszawie, przy placu Tłomackie 7. Była symbolem judaizmu reformowanego Warszawy oraz jedną z najwspanialszych polskich budowli wzniesionych w XIX wieku. Uroczyście otwarta 26 września 1878 r. w święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok. Została osobiście wysadzona przez Jürgena Stroopa dnia 16 maja 1943 r., co było ostatnim aktem niszczenia przez Niemców getta żydowskiego w Warszawie.

Przeczytaj też >>> Naczelny Rabin Polski: Powstanie w Getcie Warszawskim było walką o życie i ludzką godność

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze