epa05664302 A handout photograph released by the official Syrian Arab News Agency (SANA) shows people carrying their belonging and leaving the eastern neighborhoods of Aleppo, Syria, 07 December 2016. According to SANA, Syrian army secured the exit of new batches of civilians who were besieged by ‚terrorists’ in east of Aleppo after recapturing several neighborhoods. According to Syrian official and foreign NGO sources, the Syrian government forces recovered more East Aleppo districts, where they are involved in a large-scale offensive to expel the insurgents. Syrian rebel factions have also fully retreated from the historic center of Aleppo. EPA/SANA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Syria: 150 tys. „skazanych na śmierć”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Śmierć grozi 150 tys. mieszkańców wschodnich dzielnic Aleppo, oblężonych przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję, gdzie nie dociera żadna pomoc humanitarna – alarmował w czwartek w Genewie szef lokalnych władz miejskich Aleppo Brita Hadżi Hasan.

„Dziś 150 tys. ludzi grozi eksterminacja. Wzywamy do powstrzymania bombardowań i zagwarantowania wszystkim bezpiecznego przejścia” – powiedział Syryjczyk.

Jego zdaniem w ciągu ostatnich 26 dni w bombardowaniach w mieście zginęło 800 osób, a 3-3,5 tys. zostało rannych.

Tawfik Szama, reprezentujący organizacje medyczne niosące pomoc ofiarom konfliktu w Syrii, powiedział w Genewie, że 1,5 tys. osób ze wschodniego Aleppo potrzebuje ewakuacji ze względu na odniesione rany albo zły stan zdrowia. Zaapelował, by ewakuacja przebiegała pod nadzorem międzynarodowych obserwatorów, by zagwarantować bezpieczeństwo rannych.

W środę rebelianci w oblężonych wschodnich dzielnicach Aleppo wezwali do natychmiastowego wstrzymania ognia na pięć dni, w celu ewakuacji cywilów i rannych. Sami jednak odrzucają wezwania Damaszku i Moskwy do wycofania się z miasta. Syria i Rosja domagają się od rebeliantów rozbrojenia i całkowitego opuszczenia Aleppo, twierdząc, że bez tego nie ma mowy o jakimkolwiek wstrzymaniu ognia.

Prowadząc intensywne bombardowania, syryjska armia dokonuje szybkich postępów i jest bliższa niż kiedykolwiek przejęcia pełnej kontroli nad całym Aleppo, które przed wojną było najludniejszym miastem Syrii i stolicą gospodarczą kraju. Według różnych danych, od rozpoczęcia ofensywy na wschodnie dzielnice opuściło je od 30 do 80 tys. mieszkańców. W ciągu ostatnich dziesięciu dni rebelianci stracili 75 proc. kontrolowanego przez siebie od 2012 roku obszaru.

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka obecnie – jak się szacuje – 150-200 tys. osób, są od trzech miesięcy oblegane przez siły syryjskie. Od 15 listopada trwa zakrojona na dużą skalę ofensywa sił rządowych na wschodnie Aleppo. Rebelianci ostrzegają, że reżim i Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję.

Również organizacje pomocowe alarmują, że miastu, w którym brakuje żywności, paliwa i środków medycznych, grozi katastrofa humanitarna.

Fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT 

Syria: 150 tys. „skazanych na śmierć”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze