epa06070048 Iraqi displaced people flee their houses due to the fighting between Iraqi forces and Islamic state group (IS) at an old city area, western Mosul, Iraq, 05 July 2017 (Issued 06 July 2017). Iraqi security forces are in the final stages of the battle to retake Mosul, in an operation that was launched more than eight months ago. On 04 July, 2014 Abu Bakr al-Baghdadi, the leader of the Sunni extremist group IS appeared for the first time in public at a mosque in old city area western Mosul, to declared the caliphate. EPA/OMAR ALHAYALI Dostawca: PAP/EPA.

Syria: Państwo Islamskie odzyskuje Abu Kamal

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tzw. Państwo Islamskie (IS) odzyskało w nocy z soboty na niedzielę kontrolę nad strategicznym miastem Abu Kamal na granicy syryjsko-irackiej. Jednocześnie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wyparły IS z dwóch innych ważnych bastionów tj. miast Al-Busajra i Markada.

O odbiciu z rąk IS miasta Abu Kamal, znajdującego się w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur, powiadomiło w czwartek generalne dowództwo armii syryjskiej w specjalnie wydanym oświadczeniu. Według nieoficjalnych informacji IS miało się wycofać z miasta bez walki. Jednak już w piątek pojawiły się informacje o wznowieniu walk.

W sobotę rano IS odbiło północną dzielnicę al-Dżala, a następnie wyparło wojsko syryjskie z całego miasta. Na północ od Abu Kamal IS wciąż kontroluje 60-kilometrowy odcinek doliny Eufratu, aż do miasta Majadin, co ułatwiło tę kontrofensywę.

W niedzielę rano armia syryjska wznowiła próby zdobycia Abu Kamal, tym razem podejmując też ofensywę od strony północnej tj. od strony Majadin. Według wcześniejszych informacji w Abu Kamal przebywa m.in. lider IS Abu Bakr al-Bagdadi.

Tymczasem operujące na lewym brzegu Eufratu w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur oddziały SDF zdobyły strategicznie położone miasto Al-Busajra, leżące u ujścia rzeki Chabur do Eufratu. Miasto to od kilku tygodni było otoczone przez SDF – zdominowaną przez Kurdów i wspieraną przez USA koalicję.

SDF zdobyło również miasto Markada w południowej części prowincji Al-Hasaka. Był to ostatni bastion IS w tej prowincji, a także na prawym brzegu rzeki Chabur.

W nocy z soboty na niedzielę rozpoczęło się również natarcie armii irackiej na miasto Rawa w irackiej prowincji Al-Anbar. Jest to ostatni duży ośrodek pod kontrolą IS w Iraku.

Syria: Państwo Islamskie odzyskuje Abu Kamal
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze