epa06365788 People walk through the rubbles on a street after an aistrike in Hamoria city, Damascus suburbs, Syria, 03 December 2017. According to activists, 17 people were killed and more than 100 injured from bombings allegedly by forces loyal to the Syrian government in Hamoria city. Alltogether more than 24 people were killed in bombings on 03 December in the cities of Hamoria, Erbeen, Bet-Sawa and Mesraba. EPA/MOHAMMED BADRA Dostawca: PAP/EPA.

Syria: w nalotach zginęło 27 osób (GALERIA)

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 27 osób zginęło w serii nalotów lotnictwa rosyjskiego i syryjskich sił rządowych we wschodniej Syrii na enklawę kontrolowaną przez rebeliantów – poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Enklawa atakowana jest już od 2013 r.

Według Obserwatorium lotnictwo sił rządowych, wspierane przez samoloty rosyjskie, dokonało w ciągu ostatnich 24 godzin prawie 30 ataków na gęsto zaludniony rejon położony na wschód od Damaszku, znany jako Wschodnia Ghuta. Jest to jedna z ostatnich enklaw w pobliżu Damaszku opanowanych przez rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Siły rządowe prowadzą zmasowaną ofensywę na ten rejon, z wykorzystaniem lotnictwa i artylerii, już od trzech tygodni. Według Obserwatorium ofiary nalotów są głównie wśród ludności cywilnej. Ocenia się, że od początku ofensywy zginęło ok. 200 cywilów, w tym wiele kobiet i dzieci.

Wschodnia Ghuta oblężona jest przez siły rządowe już od 2013 r. W ostatnich miesiącach pierścień wojsk otaczających rejon zacieśniono, co zdaniem pracowników organizacji pomocowych, oznacza, iż podjęto próbę pokonania obrońców głodem. Rząd w Damaszku zaprzecza temu zarzutowi.

Zdaniem ekspertów ONZ ok. 400 tys. ludności cywilnej, która została zamknięta w rejonie razem z rebeliantami, grozi „kompletna katastrofa humanitarna”. Siły rządowe zablokowały wszelkie dostawy żywności i lekarstw. Ponadto setkom osób wymagających pilnej pomocy lekarskiej uniemożliwiono opuszczenie rejonu.

Brytyjskirząd zawiesza pomoc po publikacji BBC: Pomoc „była kierowana do ekstremistów” w Syrii

Brytyjski rząd zawiesił projekt pomocy zagranicznej dla Syrii po tym, jak śledztwo dziennikarskie programu „Panorama” telewizji BBC wykazało, że pieniądze przeznaczone na bezpieczeństwo były kierowane do ekstremistów – podał w poniedziałek portal BBC News.

Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że informacje o domniemanej współpracy z ugrupowaniami terrorystycznymi są traktowane „wyjątkowo poważnie”.

Kierująca od października 2014 roku projektem pomocowym brytyjska firma Adam Smith International (ASI) stanowczo odpiera zarzuty.

Wielka Brytania była jednym z sześciu krajów finansujących projekt powołania Wolnej Policji Syryjskiej (FSP), która miała zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej na kontrolowanych przez siły opozycyjne obszarach w muhafazach (prowincjach) Aleppo, Idlib i Dara.

Miała to być – jak dodaje BBC – nieuzbrojona policja cywilna; śledztwo dziennikarzy „Panoramy” wykazało, że współpracowała również z islamistami. Wśród niektórych oskarżeń dotyczących projektu pojawił się m.in. zarzut, że FSP współpracowała przy przeprowadzaniu zbiorowych egzekucji, w tym ukamienowania dwóch kobiet. Policja otrzymywała zapłatę gotówką, a następnie była zmuszana do przekazania tych funduszy grupie ekstremistycznej kontrolującej dany obszar; funkcjonariusze policji byli specjalnie dobierani przez grupę ekstremistów. Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że „bardzo poważnie podchodzi do wszelkich zarzutów współpracy z grupami terrorystycznymi i nadużyciami praw człowieka”. MSZ W. Brytanii zawiesiło ten program na czas prowadzonego dochodzenia w sprawie wszystkich zarzutów.

„Wierzymy, że taka praca w Syrii jest ważna dla ochrony interesów naszego bezpieczeństwa narodowego, ale oczywiście podchodzimy ostrożnie do tej oceny, biorąc pod uwagę, że w tak trudnym otoczeniu żadna działalność nie jest pozbawiona ryzyka. Dlatego wszystkie nasze programy są starannie zaprojektowane i podlegają solidnemu monitoringowi” – oświadczył rzecznik brytyjskiego rządu. 

Galeria (11 zdjęć)
Syria: w nalotach zginęło 27 osób (GALERIA)
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze