Szwajcarzy powiedzieli „tak” dla małżeństw jednopłciowych oraz adopcji przez nie dzieci
W niedzielę 64,1% Szwajcarów opowiedziało się w referendum za umożliwieniem zawierania małżeństw cywilnych parom tej samej płci. Homoseksualne małżeństwa będą miały prawo adoptowania dzieci, a cudzoziemscy małżonkowie Szwajcarów łatwiejszą drogę do uzyskania obywatelstwa.
W Szwajcarii pary jednopłciowe od 2007 r. mogły zawierać związki cywilne. Propozycja umożliwienia parom homoseksualnym zawierania związków małżeńskich łączących się z tymi samymi prawami i obowiązkami jak w wypadku par heteroseksualnych uzyskała większość głosów we wszystkich szwajcarskich kantonach. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi – przekazała agencji Reutera Antonia Hauswirth z narodowego komitetu kampanii „Małżeństwo dla wszystkich”.
Rozczarowania nie kryła Monika Ruegger, posłanka z prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej i członkini komitetu „Nie dla małżeństw dla wszystkich”, która opisała wyniki referendum jako „czarny dzień dla dobra dzieci”. – Głosowałam przeciwko, ponieważ dzieci powinny mieć tatę i mamę – powiedziała agencji AP jedna z kobiet biorących udział w referendum w Genewie. – Myślę, że dla dzieci ważne jest, by były kochane i szanowane, a są dzieci wychowywane przez pary heteroseksualne, które nie są ani kochane, ani szanowane – cytuje Associated Press głos innego wyborcy, który zdecydował się poprzeć propozycję.
>>> Socjaldemokracja wygrywa wybory w Niemczech, ale kto stworzy rząd?
Wczoraj Szwajcarzy głosowali też w innej sprawie. Większość z nich (64,8%) odrzuciła drugi poddany w niedzielę pod referendum projekt zmiany prawa zakładający zwiększenie opodatkowania zysków z kapitału. W Szwajcarii bardzo mocno rozwinięta jest kultura demokracji bezpośredniej – czyli głosowania w formie referendów.
Do tej pory w Europie 15 państw (Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja i Wielka Brytania) uznawało małżeństwa osób tej samej płci. Teraz dołącza do nich Szwajcaria. Z kolei kolejnych kilkanaście krajów uznaje związki partnerskie lub nierejestrowane konkubinaty. W Czechach podjęto natomiast inną decyzję. Jednak nie w referendum, ale na drodze sądowej. Miesiąc temu Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej orzekł, że konstytucja wyklucza prawną możliwość zrównania związków partnerskich z instytucją małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny. Jest to odpowiedź na toczące się w czeskim parlamencie prace nad ustawą o tzw. równości małżeńskiej, która miała na celu wprowadzenie „małżeństw jednopłciowych”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |