Tanzania: Polacy poprowadzą rekolekcje oazowe

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Grupa animatorów i moderatorów Ruchu Światło-Życie dojechała do Tanzanii, gdzie poprowadzi pierwsze wakacyjne rekolekcje oazowe dla tanzańskiej i kenijskiej młodzieży.

Wraz z małżeństwem związanym z oazą  które przyjechało do nas z Polski na misje, zaczęliśmy organizować spotkania w ciągu roku, bo zauważyliśmy, że to, czego najbardziej potrzeba mieszkańcom Kenii, to nie pieniądze i projekty, ale ewangelizacja – wyjaśnia Judyta Sowa, animatorka i koordynatorka projektu, związana z Diakonią Misyjną Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej i z Centralną Diakonią Misyjną ruchu. Latem 2014 r. polscy animatorzy zorganizowali dla Kenijczyków z regionu Meru rekolekcje oazowe, które – jak mówią – od razu zaczęły przynosić widoczne owoce.W ich prowadzeniu pomoże 10-osobowa kadra z Polski: 2 księży moderatorów i ośmioro animatorów. Liczba uczestników, będzie zależała od sytuacji politycznej w Kenii, skąd chce dojechać część uczestników.

„W 2015 r. poznaliśmy przez internet Polkę, profesor matematyki, mieszkającą w Tanzanii, także związaną z Ruchem Światło-Życie. To ona zachęciła tamtejszych studentów do udziału w rekolekcjach. A oni opowiedzieli nam o dużych potrzebach ewangelizacyjnych w tym kraju” – dodaje Sowa.

Pytana o to, na ile duchowość oazowa i forma rekolekcji stworzonych w odpowiedzi na polskie realia, odpowiada duchowym potrzebom młodzieży w Afryce, Sowa podkreśla, że „oazy” doskonale się wpisują w oczekiwania i poszukiwania młodych chrześcijan w tej części świata. „Mówią np. że nigdy wcześniej nie brali udziału w grupach dzielenia i byli pozostawieni sami sobie z nurtującymi ich pytaniami. Podobnie czytanie Pisma Świętego, do którego nie mają często dostępu na co dzień. Dlatego my dla każdego z uczestników wieziemy ze sobą Biblię” – wylicza animatorka.

Rekolekcje oazowe mają swoją kontynuację w postaci spotkań formacyjnych prowadzonych na miejscu przez animatorów, którzy uczestniczyli wcześniej w rekolekcjach. Materiały formacyjne, tłumaczone przez Polaków z Centralnej Diakonii Misyjnej i diakonii krakowskiej, otrzymują w języku angielskim. W tym języku są też prowadzone rekolekcje wakacyjne.

Tanzania: Polacy poprowadzą rekolekcje oazowe
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze