Luca Giordano „Męczeństwo św. Andrzeja” Fot. wikipedia

Ten święty patronuje zakochanym i pomaga w wypraszaniu potomstwa

30 listopada wspominamy w kościele św. Andrzeja, jednego z 12 apostołów. Pochodził z Betsaidy, miejscowości nad Jeziorem Galilejskim. Mieszkał w Kafarnaum – razem ze swoim starszym bratem, który również był apostołem – św. Piotrem.

>>> O św. Andrzeju apostole nie-andrzejkowo

Andrzej zajmował się łowieniem ryb, był tez jednym z uczniów Jana Chrzciciela. Przystąpił do Jezusa, gdy ten przyjmował od Jana chrzest w Jordanie. Ba, to właśnie św. Andrzej do Jezusa przyprowadził też swojego brata św. Piotra, który potem stanął na czele Kościoła! To Andrzej jest pierwszym uczniem, którego do grona swych najbliższych współpracowników wybrał Jezus. Po pierwszym spotkaniu Andrzej nie zaczął od razu towarzyszyć Jezusowi. Mistrz spotkał go ponownie, gdy ten akurat pracował. To wówczas Andrzej i Piotr usłyszeli: „Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi”.

>>> 8 sposobów na świętość wg Wandy Błeńskiej

Gdzie działał św. Andrzej po zesłaniu Ducha Świętego? Według Orygenesa w Scytii – regionie leżącym między Dunajem a Donem (to obszary zamieszkiwane wówczas przez Słowian). Św. Hieronim uważał, że ten apostoł działał też w Poncie, Kapadocji i w Bitynii, potem ruszył do Achai. To w Patras w Achai apostoł miał zginąć śmiercią męczeńską na krzyżu. Źródła apokryficzne podają, że ukrzyżowano go na krzyżu w kształcie litery X, głową w dół.

łódź

fot. pixabay

>>> Abp Skworc: twoje życie jest świętością

W Kościele od początku bardzo żywy był kult św. Andrzeja. W liturgii bizantyjskiej określa się go nawet jako Protokleros, co ma oznaczać „pierwszy powołany”. Prawosławni wierzą, że ten uczeń Pański dotarł aż nad Dniepr i Don i jest założycielem Kijowa. Jednym z miejsc, w których znajdują się relikwie świętego jest od 2003 r. warszawski kościół środowisk twórczych przy placu Teatralnym. Św. Andrzej to patron m.in. Neapolu, Niderlandów, Szkocji, Hiszpanii, arcybiskupstwa Brunszwiku, księstwa Burgundii, Limburgu, Luksemburgu, Mantui czy Szlezwigu. Jako swego opiekuna obrało go też wiele miast: Agde, Aranches, Baeza, Bordeaux, Brescia, Bruggia, Hanower, Orange, Pesaro, Rawenna, Rochester. Patronuje też małżeństwom, podróżującym, rybakom, rycerzom, woziwodom, rzeźnikom. Jest też orędownikiem zakochanych i pomaga w wypraszaniu potomstwa.

Źródło: brewiarz.pl

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze