fot: PAULO CUNHA PAP/EPA.

Tragedia w Portugalii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

62 osoby nie żyją, prawie tyle samo odniosło ciężkie obrażenia. Tragiczny bilans pożarów w środkowej Portugalii. Rząd ogłosił trzydniową żałobę.

Pożar objął dystrykt Leiria. Według policji główną przyczyną kataklizmu było uderzenie pioruna w drzewo w lesie usytuowanym w pobliżu miejscowości Pedrogao Grande. – Ogień rozprzestrzenił się niezwykle szybko z uwagi na rzadkie zjawisko atmosferyczne, jakim jest tzw. sucha burza, której nie towarzyszą opady deszczu, ale bardzo porywisty wiatr – powiedział Jaime Marta Soares, przewodniczący Portugalskiej Ligi Strażaków.

Byłem w piekle

Burmistrz gminy Pedrogao Grande – Byłem w środku tego piekła, bo tylko tak można określić to, co dzieje się w naszym regionie od sobotniego popołudnia. To wszystko wygląda jak sceny z malowideł przedstawiających piekło. Trudno się walczy z takim żywiołem – oświadczył Alves.

fot: Paulo Cunha, PAP/EPA

fot: Paulo Cunha, PAP/EPA

fot: Paulo Cunha, PAP/EPA, (na zdjęciu prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa)

Z kolei Paulo Fernandes z departamentu inżynierii leśnej na uniwersytecie w Vila Real uważa, że pożar obnażył słabość portugalskiej obrony cywilnej, a współwinne tragedii są krótkowzroczność portugalskiej klasy politycznej oraz brak konkretnych działań prewencyjnych. – Zawiodła komunikacja między strażą pożarną, lokalnymi władzami i policją. Gdyby szybko zablokowano drogi, liczba ofiar z pewnością byłaby zdecydowanie mniejsza – ocenił Fernandes.

Ostateczna liczba ofiar może być wyższa, gdyż ogień odciął drogę ucieczki wielu osobom przebywającym w swoich domach oraz na leśnych drogach. Rośnie też liczba osób zaginionych. W południe za ofiary pożaru i ich rodziny modlił się papież Franciszek.

Tragedia w Portugalii
3.9 (65%) 4 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze