Zdjęcie: lawa wybuchająca z wulkanu Krakatau. Władze lokalne uważają, że tsunami mogło być spowodowane aktywnością wulkaniczną związaną z Anak Krakatau, fot. GHAZALI, PAP/EPA.

Tsunami w Indonezji: wiele ofiar śmiertelnych, wielu rannych [ZDJĘCIA]

Co najmniej 222 osoby zginęły, 843 zostały ranne, a 28 zaginęło w wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża wokół Cieśniny Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji – podała w niedzielę agencja ds. zwalczania skutków katastrof w tym kraju.

„Podsumowujemy dane z raportów o skutkach tsunami, które wystąpiło w cieśninie Sund, zwłaszcza z rejonów Serang, Pandeglang i Południowy Lampung” – powiedział w niedzielę rano telewizji Metro TV rzecznik Agencji Sutopo Purwo Nugroho. Dodał, że fale zniszczyły lub uszkodziły setki domów. Prawdopodobną przyczyną tsunami były wstrząsy dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Anak Krakatau. Słup popiołu wzniósł się wówczas na wysokość 400 metrów. Władze ostrzegły, że nikt nie powinien zbliżać się do wulkanu na odległość mniejszą niż 2 km.

fot. EPA/BNPB


Tsunami uderzyło ok. godz. 21.30 czasu lokalnego w sobotę (to 15:30 w sobotę, czasu polskiego). Według komunikatu indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) fale tsunami uderzyły w wybrzeża cieśniny Sund, w tym na plaże w rejonie Pandeglang, Serang i Lampung w prowncji Banten. Są wśród nich kurorty bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Pierwszej pomocy poszkodowanym udzieliła policja.

fot. EPA/BNPB


Anak Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Znajduje się na małej wysepce w cieśninie Sund. Cieśnina ta, między wyspami Jawa i Sumatra, łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym. We wrześniu tego roku ponad 2 tys. osób poniosło śmierć w rezultacie silnego trzęsienia ziemi w rejonie indonezyjskiej wyspy Sulawesi. Powstałe wówczas fale tsunami wyrządziły poważne zniszczenia w nadmorskim mieście Palu. Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie będącym fragmentem tzw. „ognistego kręgu” otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.

fot. EPA/BNPB

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze