fot. PAP/Waldemar Deska

Tysiące pielgrzymów modliło się na Jasnej Górze w uroczystość Wniebowzięcia NMP [+GALERIA]

Obecne czasy są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską – ocenił na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jak przekonywał, budzenie energii religijnych, zapalanie świateł wiary i nadziei jest obowiązkiem wszystkich katolików. To przysługa oddawana nie tylko Kościołowi, ale też narodowi – mówił.

Abp Depo przewodniczył na Jasnej Górze sumie pontyfikalnej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak co roku zgromadziła na błoniach przed jasnogórskim szczytem dziesiątki tysięcy wiernych, w większości pielgrzymów, którzy w ostatnich dniach przybyli do Częstochowy, ale i mieszkańców miasta.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Patric Chisanga z Zambii na Sumie Pontyfikalnej na Jasnej Górze, fot. PAP/Waldemar Deska

Przybyłych pielgrzymów, duchownych i przedstawicieli władz powitał o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. „Witajcie w domu Matki, który jest też waszym domem. Prośmy, abyśmy potrafili zawierzyć życie Bogu tak, jak zrobiła to Maryja” – powiedział na rozpoczęcie głównych uroczystości. Imiennie powitał także biskupa Patricka Chisangę z Zambii, który wziął udział we mszy św., a po zakończeniu uroczystości zabierze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do swojego kraju.

Czas próby

W homilii abp Depo, nawiązując do czytań mszalnych przypadających na ten dzień, mówił m.in., że to Maryja jest najpewniejszą drogą do zjednoczenia z Chrystusem. „Dzisiejsza uroczystość dodaje nam odwagi wiary, która jest darem Ducha Świętego, albowiem żyjemy w świecie, w którym zdają się często triumfować powszechne zakłamanie, zło i śmierć, i nie bójmy się tego powiedzieć, że czasy nasze są nie tylko wielką próbą wiary naszego narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską” – mówił arcybiskup.

>>> Abp Jędraszewski: trwa neomarksistowska rewolucja

fot. PAP/Waldemar Deska

Przytoczył słowa wypowiedziane w 1996 r. na Jasnej Górze przez kard. Józefa Glempa, który mówiąc o największych niepokojach Kościoła w pracy nad pogłębianiem wiary wskazał, że jest to zakłamanie, które przyczynia się do zachwiania równowagi sumienia. W tym samym duchu o odpowiedzialności za pracę Kościoła – kontynuował abp Depo – pisał papież Franciszek, który podkreślał, że wiara chrześcijańska to nie tylko kontemplacja Jezusa, ale także patrzenie na świat i sprawy współczesne.

Zapalanie świateł wiary

„Idąc za tym papieskim przesłaniem możemy lepiej zrozumieć, że budzenie energii religijnych, zapalanie świateł wiary i nadziei jest sprawą obowiązku nas wszystkich – katolików, poczynając od biskupów i kapłanów, bo takie energie zachowują i gwarantują wolność ducha, a wówczas oddajemy nie tylko Kościołowi, ale i narodowi największą przysługę poprzez przedłużenie bytu narodowego” – przekonywał metropolita. Jak dodał, miłość do Boga i ojczyzny powinna być wartością nadrzędną, przekazywaną potomnym jak codzienny pacierz, z pokolenia na pokolenie.

fot. PAP/Waldemar Deska

Abp Depo nawiązał do słów pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, która zaznaczała, że tradycja chrześcijańska nie jest w Polsce tylko zewnętrznym kolorytem, jakąś celebracją, ale potrzebą serca głęboko zakorzenioną w wierze. Arcybiskup przypomniał też o obchodzonym 15 sierpnia Święcie Wojska Polskiego, którego data nawiązuje do zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej w 1920 r.

Tysiące pątników, wieloletnia tradycja

Uroczystość Wniebowzięcia NMP co roku w jasnogórskim sanktuarium gromadzi tłumy wiernych. Według danych służb prasowych Jasnej Góry, w tym roku w uroczystości uczestniczyło ponad 40 tys. pątników; towarzyszyło im wiele osób, które z różnych względów nie zdecydowały się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Wędrówce do Częstochowy towarzyszyły intencje – m.in. o jedność i bezpieczeństwo w ojczyźnie, pokój na świecie, szczególnie w Ukrainie.

>>> 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia NMP, wcześniej Zaśnięcia Bogurodzicy

fot. PAP/Waldemar Deska

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. Oprawę muzyczną tegorocznych uroczystości uświetnił Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze. Po mszy św. odbył się koncert dziękczynny za 75 lat istnienia Zespołu.

Galeria (4 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze