fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Uczą się kochać, czyli ofiarować siebie. Archidiecezjalne Spotkanie Młodych w Poznaniu [REPORTAŻ]

„Spotkajmy się pod krzyżem” to jedno z dwóch haseł VI Archidiecezjalnego Spotkania Młodych, które odbyło się 14 września w Poznaniu. Na spotkanie złożyły się wspólna Eucharystia, konferencja i modlitwy, ale też gra terenowa oraz koncert. Na wydarzenie przyjechało ok. 700 młodych z różnych zakątków diecezji.

Tego dnia na poznańskim Żegrzu pomimo chmur i deszczu widoczna jest pewna szczególna jasność. Pogoda ducha i setki rozpromienionych twarzy przybyłej z różnych zakątków diecezji są zaraźliwe. I święci z wielkopolski, których pogoda ducha udziela się zgromadzonej młodzieży.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Sposób na szczęście od świętych

– Raz do roku chcemy zaprosić młodzież, aby się spotkać z tą młodzieżą, która jest zaangażowana w różnych wspólnotach parafialnych naszej diecezji. Co roku jest inna wspólnota, która podejmuje się organizacji takiego wydarzenia – tłumaczy ks. Adrian Szafranek, jeden z organizatorów wydarzenia. – Towarzyszące nam hasło „Spotkajmy się pod krzyżem” nawiązuje do daty wydarzenia, gdyż VI Archidiecezjalne Spotkanie Młodych odbywa się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Drugim hasłem jest zdanie poznańskiej służebnicy Bożej, dr Wandy Błeńskiej: „Kochać to znaczy ofiarować siebie”. Zależy nam, by młodzież poznała naszych świętych, błogosławionych oraz kandydatów na ołtarze związanych z miastem Poznań – opowiada ks. Adrian Szafranek. – Pragniemy, by młodzież na tym spotkaniu usłyszała, że szczęście można osiągnąć ofiarując swoje życie dla drugiego człowieka, czego uczą nas święci oraz przede wszystkim Jezus.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Radość spotkania

Na spotkanie przyjechało kilkadziesiąt wspólnot z Archidiecezji Poznańskiej. Jedną z nich opiekuje się ks. Sławomir Rzepka, duszpasterz młodzieży ze Śremu, gdzie odbywało się zeszłoroczne Archidiecezjalne Spotkanie Młodych. Przyjechał z grupą ok. 35 osób: – Przyjechaliśmy z duszpasterstwem, gdyż chcemy wspólnie razem przeżyć coś pięknego, a jednocześnie zobaczyć innych młodych ludzi, którzy również żyją wiarą. Pomimo tego, że pogoda jest mało sprzyjająca, jest tu dużo ludzi, wszyscy radośni i uśmiechnięci bez względu na okoliczności.

Emilka i Weronika z Salezjańskiego Duszpasterstwa Młodzieży „Cuma” również zwróciły uwagę na przyjazną atmosferę, która szczególnie emanuje na spotkaniu. Uczestniczki wydarzenia zaznaczyły, że wciąż spotykają tu znajome twarze.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Budują na trwałym fundamencie

Nie tylko o atmosferę radości chodzi. Amelia Golińska, która po tegorocznym spotkaniu Paradiso była tak zachwycona społecznością młodych ludzi, która się zebrała, że nie chciała przegapić kolejnej takiej okazji: – Nie tylko, żeby się zintegrować, ale też się wspólnie pomodlić.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

– Szczególnie podobał mi się pomysł gry, która miała miejsce na początku – w ciekawy sposób mogliśmy dowiedzieć się o naszych wielkopolskich świętych – dodaje Amelia ze Śremu. Podczas gry terenowej młodzież poznała m.in. bł. Natalię Tułasiewicz, bł. Sancję Szymkowiak, wychowanków salezjańskiego oratorium – Błogosławioną Poznańską Piątkę.

>>> Siostra Sebastiana, serafitka: bł. Sancja to jedna z nas [ROZMOWA]

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Młodzi mieli również okazję poprzez konferencję dotyczącą hasła spotkania dowiedzieć się, jak mądrze „ofiarować siebie”: – Nie zawsze muszę mieć dla człowieka superrady, pomysły. Czasem naprawdę nie trzeba powiedzieć nic. Poświęcać czas to ofiarować siebie – mówił ks. Tadeusz Baranowski podczas konferencji, którą prowadził wraz z Joanną Mazur, prezeską Fundacji Odzyskani.

>>> Odzyskani – fundacja i ludzie, którzy odzyskują młodych dla Boga [REPORTAŻ]

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl


Wspólnie trwać przy Chrystusie

Najważniejszym elementem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, zaś koncelebrowało kilkadziesiąt prezbiterów przybyłych z młodzieżą z całej diecezji.

Pomocniczy biskup poznański podczas homilii przywołał trzy obrazy z liturgii słowa: starotestamentalne węże zwiastujące krzyże, tajemnicze spotkanie Nikodema w Ewangelii oraz światło pośród ciemności z drugiego czytania. Zachęcał młodzież do włączenia się w sceny biblijne: – Spróbuj przyłączyć się do rozmowy Nikodema i stawiaj Jezusowi pytania, nie patrz na to, co powiedzą inni, czy pochwałą, czy wyśmieją się „że to taki obciach”. Ale trwaj, trwaj przy Chrystusie.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Inspiracja poznańską misjonarką

Dodatkowo, podczas homilii biskup Balcerek przywołał również czwarty obraz: – Niezwykła kobieta, której dewizą życiową było „kochać to znaczy ofiarować siebie”. Dziesiątki lat służby medycznej i katechetycznej w Afryce, wśród trędowatych, było potwierdzeniem tych słów. A siła, by te słowa stawały się rzeczywistością, jest tylko w Jezusie Chrystusie i Jego Krzyżu.

>>> Uczyła nie tylko jak leczyć trąd, ale i brak miłości

Gospodarz miejsca, proboszcz ks. Dariusz Madejczyk, wskazując na uśmiech dr Wandy Błeńskiej, zachęcał młodzież do prawdziwej radości: – Abyśmy uczyli się właśnie takiej radości, która wypływa z głębi serca.

Dr Wanda Błeńska jest kandydatką na ołtarze archidiecezji poznańskiej, która przez 40 lat w Ugandzie leczyła chorych na trąd, w swojej pracy podkreślając godność każdego człowieka. Młodzież miała możliwość dowiedzieć się więcej o tej służebnicy Bożej podczas gry terenowej o świętych, gdzie jej postać przybliżali studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej.   

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Wspólnotowe tosty

Aby duszpasterstwa miały okazję się spotkać i zobaczyć skalę, w jakiej to jest. Na co dzień czasem tak jest, że na niektóre spotkania duszpasterstwa przychodzi kilka osób i niektórzy doświadczają poczucia osamotnienia, że młodzieży w Kościele jest mało, a dzięki takim wydarzeniom jak to, można zobaczyć skalę, jak wielu młodym zależy na tym samym – tłumaczy jedna z organizatorek.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Młodzież z całej archidiecezji rozpoczęła kolejny rok spotykań formacyjnych w swoich parafiach. Podczas nich będą starać się żyć usłyszanymi treściami, a często „ofiarowanie siebie” jest wynikiem drobnych działań dla wspólnoty, jak opowiadają o tym Wojtek i Janek z parafii pw. Bogurodzicy w Poznaniu, którzy na każdym spotkaniu robią tosty dla Duszpasterstwa Młodzieży „Młode Żegrze”.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl
Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze