epa05588911 A woman walk among damaged buildings in Qudsaya city, in the southwestern countryside of Damascus, Syria, 17 October 2016. According to media reports, the Syrian army has recently cleared the area of all weapons and gunmen, and normal life has been restored to it. The reports said that more than 1200 gunmen and their families left to the northwestern city of Idlib in accordance with an agreement reached with the Syrian government. The gunmen handed over their medium and heavy weaponry and took with them only their individual guns. EPA/STR Dostawca: PAP/EPA.

UE ostrzega: bombardowania cywilów w Aleppo mogą być zbrodnią wojenną

Wymierzone w cele cywilne bombardowania syryjskiego miasta Aleppo, przeprowadzane przez reżim Baszara el-Asada i jego sojuszników, szczególnie Rosję, mogą zostać uznane za zbrodnię wojenną – ostrzegła Unia Europejska we wspólnym stanowisku.

UE domaga się też zaprzestania wszystkich lotów wojskowych nad Aleppo.

Dokument w sprawie sytuacji w Syrii przyjęli unijni ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w Luksemburgu.

„UE jest przerażona pogarszającą się sytuacją w Syrii. Eskalacja przemocy w Aleppo powoduje niewypowiedziane i niemożliwe do zaakceptowania cierpienie tysięcy mieszkańców miasta. Od rozpoczęcia ofensywy przez reżim i jego sojuszników, szczególnie Rosję, intensywność i skala bombardowań wschodniego Aleppo jest absolutnie nieproporcjonalna” – podkreślają ministrowie.

Dodają, że „branie na cel szpitali, personelu medycznego, szkół i kluczowej infrastruktury, jak również używanie bomb beczkowych i kasetowych oraz broni chemicznej oznacza katastrofalną eskalację konfliktu, pociąga za sobą ofiary wśród ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci, oraz może być równoznaczne ze zbrodnią wojenną”.

UE wezwała do zaprzestania wszystkich lotów wojskowych nad Aleppo, natychmiastowego zawieszenia broni, zakończenia oblężenia i umożliwienia nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej na terenie całej Syrii.

W dokumencie zawarto też apel bezpośrednio skierowany do Rosji jako kraju, który współprzewodniczy Międzynarodowej Grupie Wsparcia dla Syrii (ISSG), o podjęcie wszelkich wysiłków w celu wstrzymania bombardowań, przeprowadzanych przez syryjski reżim.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podkreśliła po spotkaniu, że UE ma zgodne, jasne i mocne stanowisko w sprawie sytuacji w Syrii. „Pierwszym priorytetem jest uratowanie Aleppo i jego mieszkańców. Stąd nasz mocny apel do Rosji i syryjskiego reżimu o wstrzymanie bombardowań Aleppo i podjęcie rozmów, aby uniknąć katastrofy humanitarnej” – powiedziała dziennikarzom Mogherini.

We wrześniu krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Ciężkie bombardowania miasta zniszczyły m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów i odcięły ludność cywilną od pomocy humanitarnej.

W poniedziałek w Luksemburgu kilka krajów UE domagało się ostrej reakcji na udział Rosji w ofensywie na Aleppo po stronie reżimu Asada. Francuski minister Jean-Marc Ayrault, pytany o możliwość wprowadzenia sankcji wobec Moskwy, ocenił, że wszystkie opcje są na stole.

Przeciwko dyskusji o sankcjach wobec Rosji za działania w Syrii byli m.in. szefowie dyplomacji Niemiec, Austrii, Luksemburga i Węgier. Wskazywali, że sankcje nie poprawiłyby sytuacji ludności w Aleppo. Wezwanie Rosji i reżimu syryjskiego do zaprzestania bombardowań Aleppo i groźba uznania ich za zbrodnię wojenną było najostrzejszą reakcją, na którą wszyscy byli w stanie się zgodzić.

Mogherini poinformowała też, że w najbliższym czasie UE zamierza rozpocząć rozmowy z udziałem państw regionu, jak Turcja, Iran i Arabia Saudyjska, a także ugrupowań opozycyjnych w Syrii i organizacji społecznych na temat odbudowy tego kraju po konflikcie.

„Wiem, że może to się wydawać odległe; uważamy, że takie rozmowy na temat przyszłości mogą pomóc w staraniach o rozwiązanie konfliktu” – oceniła. Dodała, że pogląd ten podzielił specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura, który uczestniczył w dyskusji unijnych ministrów na temat konfliktu syryjskiego. „To nie alternatywa czy konkurencja dla negocjacji pokojowych, a jedynie uzupełnienie tego procesu” – zastrzegła Mogherini.

fot. PAP/EPA

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze