EPA/ABIR SULTAN

Ukraina: 30 tys. chasydów będzie witać żydowski Nowy Rok

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W dniach 20-21 września w miasteczku Humań w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie ponad 30 tys. pielgrzymów żydowskich z przeszło 20 krajów będzie witać Rosz ha-Szana – nowy rok w judaizmie.

Rozmawiał o tym w Kijowie dowódca Komunikacji Narodowej Policji Ukrainy Serhij Kniaziew z przedstawicielami Izraela z ambasadorem tego kraju na Ukrainie Elianem Biłocerkiwśkym na czele. Omawiano sprawy zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości podczas trwania pielgrzymki. Kniaziew oznajmił, że tradycyjnie już porządku w mieście pilnować będzie policja razem z pracownikami Gwardii Narodowej. W tym roku planuje się włączenie do akcji zabezpieczania prawie 500 funkcjonariuszy i co najmniej 15 policjantów z Izraela. Zdaniem dowódcy policji ukraińskiej do strzeżenia porządku włączy się w tym roku nowa jednostka – policja taktyczna, której głównym zadaniem jest zabezpieczanie porządku publicznego podczas masowych wydarzeń.

Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Biuro prasowe Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że w dniach 17-27 września w Humaniu będą działały wzmocniony oddział ratowników w sile 92 osób i 19 jednostek straży pożarnej, oddział nurków oraz grupy chemiczna i pirotechniczna. Żydowski Nowy Rok, czyli Rosz ha-Szana, obchodzony jest według kalendarza księżycowego, który jest krótszy od cyklu słonecznego, którego trzymają się chrześcijanie, toteż przypada w różnych okresach a jego obchody trwają dwa dni. Według wyliczeń żydowskich w tym roku wypada on 20-21 września. Jest to jedno z najważniejszych świąt w judaizmie. Humań co roku gromadzi tysiące pielgrzymów żydowskich nurtu chasydzkiego, gdyż na tamtejszym cmentarzu spoczywa rebe Nachman z Bracławia (1772-1810) – założyciel miejscowej odmiany chasydyzmu. Jego grób jest jednym z najbardziej czczonych miejsc chasydów i celem dorocznych pielgrzymek jego wyznawców.

Fot. EPA/ABIR SULTAN

Zobacz także
Wasze komentarze