epa06060665 Demonstrators, mainly American Jews belonging to the Reform Movement, hold signs and light candles as they demonstrate outside the prime minister’s residence in Jerusalem 01 July 2017. Prime Minister Benjamin Netanyahu withdrew from a government deal to allow women and men to pray together at the Western Wall, the holiest place where Jews are permitted to pray EPA/ABIR SULTAN Dostawca: PAP/EPA.

Ukraina: 30 tys. chasydów będzie witać żydowski Nowy Rok

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W dniach 20-21 września w miasteczku Humań w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie ponad 30 tys. pielgrzymów żydowskich z przeszło 20 krajów będzie witać Rosz ha-Szana – nowy rok w judaizmie.

Rozmawiał o tym w Kijowie dowódca Komunikacji Narodowej Policji Ukrainy Serhij Kniaziew z przedstawicielami Izraela z ambasadorem tego kraju na Ukrainie Elianem Biłocerkiwśkym na czele. Omawiano sprawy zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości podczas trwania pielgrzymki. Kniaziew oznajmił, że tradycyjnie już porządku w mieście pilnować będzie policja razem z pracownikami Gwardii Narodowej. W tym roku planuje się włączenie do akcji zabezpieczania prawie 500 funkcjonariuszy i co najmniej 15 policjantów z Izraela. Zdaniem dowódcy policji ukraińskiej do strzeżenia porządku włączy się w tym roku nowa jednostka – policja taktyczna, której głównym zadaniem jest zabezpieczanie porządku publicznego podczas masowych wydarzeń.

Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Biuro prasowe Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że w dniach 17-27 września w Humaniu będą działały wzmocniony oddział ratowników w sile 92 osób i 19 jednostek straży pożarnej, oddział nurków oraz grupy chemiczna i pirotechniczna. Żydowski Nowy Rok, czyli Rosz ha-Szana, obchodzony jest według kalendarza księżycowego, który jest krótszy od cyklu słonecznego, którego trzymają się chrześcijanie, toteż przypada w różnych okresach a jego obchody trwają dwa dni. Według wyliczeń żydowskich w tym roku wypada on 20-21 września. Jest to jedno z najważniejszych świąt w judaizmie. Humań co roku gromadzi tysiące pielgrzymów żydowskich nurtu chasydzkiego, gdyż na tamtejszym cmentarzu spoczywa rebe Nachman z Bracławia (1772-1810) – założyciel miejscowej odmiany chasydyzmu. Jego grób jest jednym z najbardziej czczonych miejsc chasydów i celem dorocznych pielgrzymek jego wyznawców.

Fot. EPA/ABIR SULTAN

Ukraina: 30 tys. chasydów będzie witać żydowski Nowy Rok
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze