Abp Szewczuk, fot. BP KEP/flickr/EpiskopatNews

Ukraina: abp Szewczuk przyjął delegację episkopatu Belgii

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk przyjął 21 lutego w Kijowie delegację Konferencji Biskupów Belgii, która przybyła na Ukrainę z 4-dniową wizytą solidarności. Spotkanie ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) było pierwszym punktem ich pobytu w tym kraju.

24 lutego „mija rok od rozpoczęcia tej bezsensownej i bluźnierczej wojny, jak nazwał ją Franciszek. Mówią, że Rosjanie coś szykują, ale obecność wielu przyjaciół, którzy przybywają tu, aby nas odwiedzić, daje nam odwagę, aby przeżyć również to” – powiedział abp Szewczuk. Dodał, że cudem jest to, że on sam jeszcze żyje. Podziękował też swym gościom za ich przyjazd i za to wszystko, co zrobili dotychczas dla narodu ukraińskiego, dla uchodźców ukraińskich, który dotarli „aż na koniec Europy Zachodniej”.

>>> Kard. M. Czerny: aktywna pomoc to także post

Abp Szewczuk opowiedział gościom, jak on sam przeżył pełnowymiarowe wtargnięcie Rosji na swój kraj i jak Kościół zaczął ratować ludzi oraz o okrucieństwach i zbrodniach Rosjan na Ukrainie. Zwrócił uwagę, że do obrony ojczyzny stanęło nie tylko wojsko zawodowe, ale również zwykli ludzie. Mówił o godnym podziwu oporze Ukraińców, oraz podkreślił nawiązaną w pierwszych miesiącach wojny współpracę Kościołów i organizacji religijnych.

„Nie wiemy, jak długo będzie jeszcze trwała ta wojna, gdyż Rosja chce osiągnąć cele polityczne środkami wojskowymi i nie żałuje na to swych zasobów ludzkich, ekonomicznych czy wojskowych,” – stwierdził zwierzchnik UKGK w odpowiedzi na pytanie, czego można oczekiwać po roku trwania walk.

Charków, fot. PAP/EPA/Ukraine State Emergency Service/HANDOUT

Zwrócił ponadto uwagę, iż w ciągu minionego roku Ukraińcy musieli walczyć nie tylko na polu bitewnym, ale też zmagać się z kampanią siewną na wiosnę. Zaznaczył, że rolnicy ryzykowali własne życie, uprawiając ziemie, których jedna trzecia jest zaminowana. Zauważył przy tym, iż w tym roku „ziemia ukraińska dała plony jak nigdy”. „Była to jeszcze jedna bitwa, którą musieliśmy stoczyć, o możliwość eksportu chleba ukraińskiego, aby zapobiec głodowi” – podkreślił abp Szewczuk.

W skład delegacji belgijskiej wchodzą biskupi: pomocniczy archidiecezji Mechelen-Bruksela – Jean Kockerols, Gandawy – Lode Van Hecke, Brugii – Lode Aerts i Antwerpii – Johan J. Bonny. Towarzyszy im m.in. administrator apostolski eparchii (diecezji) paryskiej UKGK – bp Hlib Łonczyna.

Przedstawiając członków delegacji bp Bonny zauważył, iż na Ukrainę przybyła prawie połowa episkopatu Belgii, który składa się z 8 biskupów diecezjalnych i 3 pomocniczych. „W imieniu ich wszystkich pozdrawiamy was. Wspólnie przeżywamy ten dramat w waszym kraju” – zapewnił duchowny. Dodał, że do Belgii przybyło wprawdzie mniej Ukraińców niż do Polski czy Niemiec, ale też jest niemało i, jak zapewnił, „staramy się ich dobrze przyjąć”.

fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Ordynariusz Antwerpii wysoko ocenił posługę bp. Łonczyny i jego poprzednika, bp. Borysa Gudziaka, którzy często spotykali się z biskupami belgijskimi. Dzięki tym kontaktom od kilku lat istnieje owocna współpraca między Kościołem miejscowym a grekokatolikami w zakresie udostępniania im świątyń, wspierania rodzin itd. Z uznaniem wyraził się też o duszpasterstwie księży greckokatolickich w tym kraju. Bp Bonny podziękował abp. Szewczukowi za jego codzienne oświadczenia nt. wojny, które – jak zaznaczył – biskupi belgijscy czytają każdego dnia.

>>> Rok wojny w Ukrainie: zabijane i straumatyzowane dzieci

Do Belgii dotarło ok. 55 tys. uchodźców ukraińskich. Po spotkaniu w siedzibie UKGK goście odwiedzili katolicki kościół św. Aleksandra, gdzie spotkali się z biskupem kijowsko-żytomierskim Witalijem Krywickim i wspólnie odprawili Mszę świętą. Podczas pobytu w Kijowie delegacja episkopatu Belgii odwiedziła jeszcze m.in. Irpień i Buczę. Spotkali się także z nuncjuszem apostolskim na Ukrainie abp. Visvaldaem Kulbokasem, głową Prawosławnego Kościoła Ukrainy metropolitą Epifaniuszem i greckokatolickim biskupem pomocniczym w Kijowie Josyfem Milanem oraz nawiedzili greckokatolickie Kijowskie Seminarium Duchowne Trzech Świętych Biskupów.

W dniach 23-24 lutego delegacja belgijska przebywać będzie we Lwowie, gdzie m.in. odwiedzi Ukraiński Uniwersytet Katolicki, kościół garnizonowy św. Piotra i Pawła, rzymskokatolicką katedrę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i seminarium duchowne Ducha Świętego. W rocznicę wybuchu wojny po modlitwie na Cmentarzu Łyczkowskim pomodlą się o pokój na Ukrainie w soborze katedralnym św. Jura wraz z miejscowym metropolitą abp. Ihorem Woźniakiem. Odwiedzą również „Dom Miłosierdzia” dla sierot.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze