Zdjęcie poglądowe, fot. EPA/AMEL PAIN

Ukraina: Caritas pomogła 3,8 milionom osób

Caritas Ukraina i Caritas-Spes Ukraina wspierane przez całą Konfederację Caritas Internationalis zapewniły w ciągu minionych dwóch lat pomoc humanitarną ponad 3,8 milionom osób – czytamy w opublikowanym dziś raporcie Caritas Internationalis. Dowiadujemy się także, że czterdzieści procent ludności potrzebuje pomocy humanitarnej, a ponad 6 milionów Ukraińców to uchodźcy.

Dwa lata po rozpoczęciu wojny na pełną skalę i prawie dekadę po konflikcie na wschodzie kraju sytuacja humanitarna na Ukrainie stale się pogarsza i nie ulegnie poprawie, dopóki nie zakończą się działania wojenne – stwierdzają dwie tamtejsze organizacje Caritas – greckokatolicka Caritas Ukraina i łacińska Caritas-Spes Ukraina. Wspierane przez całą Konfederację Caritas Internationalis i dzięki ponad 2600 pracownikom i wolontariuszom  zapewniły w ciągu minionych dwóch lat pomoc humanitarną ponad 3,8 milionom osób. Pomoc obejmowała dostarczanie żywności i artykułów pierwszej potrzeby, artykuły sanitarne i higieniczne, pomoc pieniężną, usługi zdrowotne i wsparcie psychospołeczne, programy ochrony i edukacji. „Od początku wojny Caritas Ukraina i Caritas-Spes Ukraina działały wzorowo, dbając o swoich rodaków  przez cały okres wojny. Będziemy nadal je wspierać i apelować, domagając się zakończenia tego konfliktu” – zapewnił Alistair Dutton, sekretarz generalny Caritas Internationalis.

>>> Zakonnice z Ukrainy: uchodźcy są dla nas darem

W opublikowanym dziś raporcie Caritas Internationalis wyrażono ubolewanie, że drugi rok pełnoskalowego konfliktu upłynął pod znakiem nasilenia działań wojennych i walk. Ataki na infrastrukturę cywilną i poważne incydenty, w tym zniszczenie tamy w Kachowce na południu Ukrainy w czerwcu, doprowadziły do pogorszenia sytuacji humanitarnej w regionach, w których ludzie już i tak borykają się z poważnymi potrzebami. Czterdzieści procent ludności potrzebuje pomocy humanitarnej, a ponad 6 milionów Ukraińców to uchodźcy. Na wschodzie i południu kraju, w tym na terytoriach znajdujących się pod tymczasową kontrolą Federacji Rosyjskiej, milionom ludzi brakuje wody pitnej, żywności, opieki zdrowotnej, schronienia, ochrony i innych podstawowych usług i dostaw. Konflikt, który miał katastrofalne skutki dla kraju będącego niegdyś spichlerzem Europy, wywarł również dramatyczny wpływ na środowisko naturalne. Woda i gleba są skażone, a eksperci przewidują, że oczyszczenie terenu z min zajmie ponad 700 lat.

fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Organizacje Caritas przygotowują długoterminowy plan reagowania pomimo trudności i niepewności spowodowanych trwającym konfliktem. „Według ekspertów wojna może potrwać dekadę. Musimy być gotowi, by zapewnić długoterminową pomoc, aby zaradzić znacznemu kryzysowi humanitarnemu na Ukrainie, który ostatecznie wpływa na społeczność globalną” – stwierdził ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor wykonawczy Caritas-Spes Ukraine.  „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc ludziom w potrzebie, ale dopóki działania wojenne się nie zakończą, a okupowane terytoria nie zostaną wyzwolone, nie będziemy mogli mówić o prawdziwej odbudowie” – zauważa Tatiana Stawnychy, prezes Caritas Ukraina.

>>> Uchodźcy ze wschodniej Ukrainy zwracają się ku Chrystusowi

W tę smutną rocznicę Caritas zwraca się do wspólnoty międzynarodowej z prośbą o dalszą pomoc w pracy na rzecz narodu ukraińskiego. „Wasze wsparcie daje nam nadzieję, że nie jesteśmy sami i pozwala nam pomagać osobom potrzebującym. Dlatego prosimy, nadal bądźcie po stronie Ukrainy” – zaznacza Tatiana Stawnychy. A ojciec Gryniewicz dodaje: „Wyrażamy wdzięczność naszym dobroczyńcom i partnerom, którzy pomagają nam nieść krzyż służby w czasach wojny, tak jak Szymon z Cyreny pomagał nieść krzyż Jezusa Chrystusa. Przeszliśmy już 730 stacji naszej Drogi Krzyżowej, 730 dni wojny, ale ile jeszcze przed nami?” – pyta dyrektor wykonawczy Caritas Spes.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze