fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Watykan: papież przypomniał ofiary wojny i modlił się za matki żołnierzy ukraińskich i rosyjskich

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek wspomniał o poległych w czasie różnych konfliktów zbrojnych na naszej planecie i o Dniu Sportu na rzecz Pokoju i Rozwoju, przypadającym 6 kwietnia. Nawiązując do rozpoczętego Wielkiego Tygodnia, w którym skupiamy się na Męce Pańskiej i do cierpienia Maryi, przywołał liczne matki, które straciły swe dzieci, szczególnie wojskowych, poległych po obu stronach frontu wojny wojny toczącej się obecnie w Ukrainie. Zachęcił do modlitw za matki ukraińskie i rosyjskie. „Są to matki zmarłych dzieci. Módlmy się za nie” – wezwał papież.

“Zbliżając się do uroczystości Wielkanocy, miejmy wzrok skierowany na tych ostatnich i na cierpiących” – powiedział Ojciec Święty w pozdrowieniach do wiernych języka arabskiego. Poprosił swych słuchaczy, aby mieli „w swych umysłach i sercach cierpienia chorych, ubogich, zmarginalizowanych, pamiętając również o niewinnych ofiarach wojen, aby Chrystus swym Zmartwychwstaniem udzielił wszystkim pokoju, pociechy i błogosławieństw”.

Franciszek odniósł się też do obchodzonego jutro a ustanowionego 10 lat temu przez ONZ Dnia Sportu na rzecz Pokoju i Rozwoju. Życzył, aby rywalizacja „przyczyniała się i umacniała solidarność oraz postawy przyjaźni i braterskiego dzielenia się”.

>>> Franciszek: pozwólmy Jezusowi odrodzić w nas nadzieję

Dzień ten odwołuje się do 6 kwietnia 1896, gdy w Atenach rozpoczęły się I nowożytne igrzyska olimpijskie i w tym roku przebiega pod hasłem „Walcząc o Pokój i Planetę”. Chce być w ten sposób okazją do uznania pozytywnej roli sportu i ćwiczeń fizycznych we wspólnotach i w życiu osób na całym świecie. Sport zawiera ogromny potencjał dla postępu w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju oraz dla wspierania pokoju i praw człowieka – stwierdzono na stronie ONZ poświęconej temu wydarzeniu. Chodzi o emancypację kobiet i dziewcząt, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami i zmarginalizowanych. Dlatego też jutro w Nowym Jorku odbędzie się seria rozmów nt. siły piłki nożnej i innych dyscyplin sportu pod tym względem. Wymiana poglądów skupi się zwłaszcza na zrównoważeniu i działaniach na rzecz klimatu, równości płci oraz walki z rasizmem i zachęcaniem do nienawiści.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze