EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ukraina: w ciągu miesiąca do PKU przeszło tyle wspólnot, ile mają łącznie trzy inne Kościoły autokefaliczne

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dotychczas, w ciągu nieco ponad miesiąca istnienia samodzielnego istnienia Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) przeszło do niego 325 parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; obecnie – według nowego ustawodawstwa ukraińskiego – Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie) – oświadczył religioznawca Dmytro Horiewoj. Jego zdaniem jest to więcej niż mają parafii trzy autokefaliczne lokalne Kościoły prawosławne: Polski, Ziem Czeskich i Słowacji oraz Patriarchat Jerozolimski razem wzięte.

W komentarzu dla ukraińskiego programu telewizyjnego „Priamyj” religioznawca wyraził przekonanie, że dynamika przechodzenia parafii do PKU wzrasta, uwzględniając przy tym konserwatyzm środowiska prawosławnego. „To normalne, że jesteśmy dopiero na początku drogi, a trzeba pamiętać, że ogólnie biorąc prawosławni są powolni i konserwatywni w działaniach, toteż ta dynamika, którą widzimy, jest bardzo wysoka jak na to środowisko” – podkreślił naukowiec.

Zwrócił uwagę, że obecna liczba przystąpień do PKU jest czterokrotnie wyższa niż w ostatnich 5 latach, gdy parafie „promoskiewskie” przechodziły do niekanonicznych struktur Patriarchatu Kijowskiego i = w dużo mniejszym stopniu – do Kościoła „autokefalicznego”.

Według Horiewoja 3 Kościoły autokefaliczne: Polski, Ziem Czeskich i Słowackich oraz Jerozolimski mają łącznie 320-340 parafii, tymczasem w ciągu zaledwie miesiąca do nowego Kościoła prawosławnego na Ukrainie przeszło już 325 wspólnot. „Jest to dość wysoki wskaźnik, jeśli porównać go z tymi trzema wielkimi podmiotami kościelnymi” – zauważył ukraiński religioznawca.

Prawosławny Kościół Ukrainy powstał formalnie na soborze zjednoczeniowym w Kijowie 15 grudnia 2018 z połączenia wspomnianych dwóch Kościołów niekanonicznych i kilku biskupów „promoskiewskich”, autokefalię otrzymał oficjalnie 6 stycznia br. w Konstantynopolu a intronizacja jego zwierzchnika, metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Epifaniusza odbyła się 3 lutego w historycznej Sofii Kijowskiej (soborze Mądrości Bożej).

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze